Čeština se díky lektorům učí třeba i v Egyptě

Praha – Do Prahy se sjelo několik desítek učitelů a lektorů, kteří vyučují češtinu v zahraničí. Působí hlavně v místech, kde jsou silné krajanské komunity nebo na zahraničních univerzitách. Češtinu se tak mohou učit žáci a studenti nejen v Evropě, ale třeba i v Indii nebo v Jižní Americe. Radka Poláčková plánovala učit v cizině už na pedagogické fakultě. Sen se jí splnil už rok po promoci. Češtinu teď vyučuje na severovýchodě Argentiny, kde se Češi usídlili ve třicátých letech minulého století. Asi pětačtyřicet dětí a osmdesát dospělých se česky učí buď od začátku, nebo si oprašují znalosti, které mají po předcích.

Česko posílá do osmi zemí světa dvanáct učitelů, dalších 52 bohemistů pak působí na zahraničních univerzitách. Česky se tak třeba v Káhiře učí například i Egypťané. „Egypťané to studují převážně z praktických důvodů, většina studentů má oprávněný pocit, že získá práci v oblasti cestovního ruchu,“ lektor podotkl Štěpán Macháček.

Místa, kde budou čeští učitelé působit, vybírají ministerstva zahraničí a školství podle zájmů velvyslanectví nebo krajanských spolků. Zájem o to být učitelem v zahraničí roste, stát se jím ale není lehké. Kromě češtiny tak učitelé někdy musí znát třeba české lidové tance nebo vést kurzy vaření české kuchyně.