Policistů, kteří si přivydělávali u filmařů, bude více

Praha – Policistů, kteří měli načerno a za peníze pracovat pro filmaře, bude zřejmě víc než dosud obviněných 18. Ve Studiu 6 to řekl zástupce ředitele policejní inspekce Dušan Brunclík. Největším problémem podle Brunclíka je to, že činnost policie jako takové byla degradována. Obviněným hrozí až osm let vězení. 

„Bylo zneváženo jméno policie, činnost policisty byla degradována. Máme zdokumentováno, že policista, který byl na místě, dostal do rukou vysílačku filmového štábu a řídil ho kdosi ze štábu,“ domnívá se Brunclík.

„Když máte záběry, že policista chvilku dělá pro štáb, je v uniformě, pak se jde za auto převlíknout do civilu a každý tam na něj kouká, tak myslím, že jméno policie bylo zneváženo,“ dodal zástupce ředitele policejní inspekce.


Vše trvalo dlouhých deset let. Policisté si ve svém volnu (nebo si brali neschopenky) přivydělávali prací pro filmové či televizní štáby. Jenže jako policisté. Za rok si vydělali i stovky tisíc korun. Hlavním organizátorem byl jeden policista, u nějž požadoval státní zástupce vzetí do vazby. Soud mu ale nevyhověl, stejně jako ostatní bude vyšetřován na svobodě. Organizátor byl napojen na štáby, které se zabývaly lokacemi. Přes sms nebo e-maily byl ve spojení s kolegy, kteří dopředu nahlašovali, jestli jsou, či nejsou ve službě. Podle toho byli doporučováni konkrétním štábům.

V první fázi prováděli pro štáby tzv. vyparkování – prolustrovali policejní databázi, aby zjistili majitele aut v lokalitě, pak je kontaktovali s tím, že si musí přeparkovat, jinak budou odtaženi. Ve druhé fázi zastavovali nebo odkláněli dopravu.

Na vše se přišlo při dokumentování jiného případu. „Policisté se vyskytovali jinde, než měli,“ vysvětlil Brunclík. Policisté mapovali svoje kolegy zhruba půl roku.

Kdo potřeboval „opravdovou“ policii, měl smůlu

Podle Brunclíka je zdokumentována i situace, kdy se na policisty pracující zrovna pro filmaře obrátili lidé s prosbou o pomoc. „Policista jim nepomohl a vymluvil se, že zrovna dělá něco jiného,“ popsal Brunclík. Problém také nastal se služebními zbraněmi. „Na služební zbraně se vztahuje určitý režim. Byl tam případ, že jeden policista měl u sebe plastový odlitek zbraně. Neumím si představit, že by ho někdo požádal o služební zákrok, třeba proti ozbrojenému pachateli, co by dělal,“ uzavřel Brunclík.

Policisté vedle služby nesmějí vykonávat žádnou jinou výdělečnou činnost kromě práce vědecké, pedagogické, publicistické, literární nebo umělecké. Třeba ve srovnání s hasiči mají policisté menší možnost si přivydělat. Ti si mohou přilepšit také jako řemeslníci, což někteří v současné době úspor vyvolaných hospodářskou krizí také využívají. Postavení policistů je však podle policejního prezidenta Peta Lessyho jiné. Již dříve upozornil, že možnost přivýdělku by mohla u policistů vést ke střetu zájmů.