Feustel se dnes setká s ministrem Schwarzenbergem

Praha - Americký astronaut Andrew Feustel pokračuje ve své dvoutýdenní návštěvě České republiky. Odpoledne se setká s ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem a večer bude exkluzivním hostem speciálu ČT24 Česká stopa ve vesmíru. Amerického astronauta doprovodí do studia jeho manželka Indira.

Manželé Feustelovi jsou od pátku na dvoutýdenní cestě po Česku. Feustel už se setkal s autorem Krtečka Zdeňkem Milerem a od České akademie věd převzal medaili za rozvoj vědy. Večer bude hostem speciálu ČT24 Česká stopa ve vesmíru. V následujích dnech pak Feustela čekají besedy s lidmi - na osmi místech v sedmi českých a moravských městech.

Americký astronaut chce svou misí po Česku přilákat mladé lidi, aby se více zajímali o kosmonautiku. Cílem je prý zvýšit povědomí o průzkumu vesmíru a šířit tyto znalosti mezi děti a mladé lidi tak, aby se více zajímali o matematiku a technické obory.

Pomáhá mu v tom i Krteček. Jeho prostřednictvím chce oslovit i děti na základních školách. „Krtek je teď taky astronaut jako všichni, kteří se kdy vydali do vesmíru. Teď budeme mít možnost ukázat postavičku, která s námi sdílela všechny ty zážitky,“ říká Feustel.

Krtek se do vesmíru podíval jako pocta českým kořenům astronautovy manželky Indiry. Kromě světoznámého plyšového krtečka z tvůrčí dílny výtvarníka Zdeňka Milera s sebou v minulosti vzal Andrew Feustel na oběžnou dráhu také českou vlajku nebo Nerudovy Písně kosmické.

Speciál ČT24: Česká stopa ve vesmíru  

ČT24 představí ve třech reportážích cestu Feustela ke kosmonautice a ukáže i předměty, které si s sebou do vesmíru vzal. Diváci se dozvědí rovněž vše podstatné o historii raketoplánů. Druhá reportáž se zamyslí nad tím, co všechno zvládly raketoplány a za co jim vděčíme. Poslední reportáž bude mít nádech smutku. Třicetiletá éra raketoplánů končí a z Mysu Canaveral i z Johnsonova kosmického střediska v Houstonu, tedy z živých symbolů této slavné éry, zůstane jakýsi skanzen. A jak to vše vnímá právě Andrew Feustel se dozvíte v úterý ve 20:00 na ČT24. 

Dalšími hosty speciálu budou odborníci na kosmonautiku ze Štefánikovy hvězdárny v Praze: ředitel České kosmické kanceláře Jan Kolář a ředitel Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy Marcel Grün. 

Otázky americkému astronautovi budou moci již od úterního dopoledne položit i diváci prostřednictvím facebookového profilu ČT24.


Speciál ČT24: Česká stopa ve vesmíru
Speciál ČT24: Česká stopa ve vesmíru