Češi se musí řídit 15 tisíci předpisy a 1,6 milionu pokynů

Praha – V půlce léta sice neschůzují poslanci, do praxe ale i v těchto dnech vstupují různé novelizace zákonů. V předpisech by se přitom mělo spíše škrtat, míní odborníci. Parlament produkuje a pozměňuje stovky zákonů ročně, k tomu přidejte ještě ministerské vyhlášky a vládní nařízení.

Příkladem může být novela silničního zákona nebo posílání aut na technické kontroly. Oboje sice už platí, ale přitom se čeká na vyhlášku, tedy jakýsi návod k použití. „Zákon byl schválen ke konci května a z legislativního procesu není možné za dva měsíce tuto vyhlášku vyrobit,“ říká k tomu mluvčí ministerstva dopravy Martin Novák.

Nařízení vlády zase říká podnikatelům, jak často mají vymalovat. A další stohy nepotřebných předpisů Česko přebírá z Evropy, třeba zákaz prodeje zvířat, která se u nás mimo zoo vůbec nevyskytují.

Možná nejzmatenější normou je vyhláška o odchylném postupu při usmrcování špačka obecného. Přijata byla kvůli majitelům vinic. „Účelem usmrcování není snižování početních stavů špačka obecného lovem, ale zvýšení účinnosti střelby jako metody plašení jedinců špačka obecného,“ je psáno ve vyhlášce číslo 294/2006 Sb. Předpis zakazuje střílet za mizejícím hejnem v případě, že je vyplašeno už dřívější střelbou. Pokud by však špačci odlétali z jiných pohnutek, například protože se dostatečně nasytili, lze za nimi pálit hlava nehlava.


Příval norem je často přílišný i pro ty, kteří řeči zákonů obvykle rozumí. „Je to opravdu otřesná situace. Když se podíváte na sbírku zákonů, tak nedělejme si iluzi, že by tohle někdo četl, nebo dokonce že by to znal nebo že by se tím řídil,“ komentuje to Josef Baxa, předseda Nejvyššího správního soudu.

Milion šest set tisíc pokynů…

„Je především úlohou koaličních poslanců apelovat na vládu, aby provedla revizi. Měli bychom dosáhnout úbytku úředního šimlu a obtěžování občanů,“ myslí si poslanec a předseda Výboru pro veřejnou správu Stanislav Polčák (STAN).

Na druhou stranu existují důležité, ale velmi těžko vymahatelné předpisy, například o čistých ulicích. Pražští strážníci za poslední půlrok pokutovali tisíc lidí za odhození nedopalku cigarety. „Určitě se nejedná o stoprocentní řešení dané problematiky a tomu odpovídá i statistika,“ říká k tomu náměstek ředitele pražské policie Ludvík Klema.

Spočítat všechny platné normy v Česku nikdo nedokáže. Odhady ministerstva vnitra říkají, že bychom se měli řídit až 15 tisíci předpisy, ve kterých je více než milion šest set tisíc pokynů.