Aktivisté žádají odchod velitele šumavského zásahu

Praha - Ekologický právní servis spolu s Hnutí Duha podaly několik trestních oznámení proti postupu policie na účastníky blokády v okolí šumavské Modravy bránící na Šumavě stromy napadené kůrovcem. Zároveň žádají policejního prezidenta Petra Lessyho, aby kvůli nestandardnímu postupu policie odvolal policejního šéfa Plzeňského kraje a velitele zásahu. Ten se proti nařčení ohradil a odmítá, že by provedený zásah probíhal neadekvátně a za zákroky proti aktivistům na Šumavě dál stojí. Policie při protestech zadržela celkem 180 lidí, u 92 použila donucovací prostředky, vždy prý oprávněně.

Policisté i aktivisté dnes přišli s videonahrávkami, prostřednictvím kterých se snaží veřejnost přesvědčit, že pravda je na jejich straně. Aktivisté popisují, jak je policisté škrtili, záměrně jim způsobovali bolest a pokládali je na zem tak, aby měli obličej v kaluži. Ekologický právní servis proto podal tři právní oznámení a další dvě v těchto dnech chystá. Lesnický expert Hnutí Duha sice tvrdí, že místní policisté se neadekvátních zákroků nedopouštěli, mezi zásahovými jednotkami ale brutální postup prý výjimečný nebyl.

Video Aktivisté žádají odchod šéfa zásahu na Šumavě
video

Aktivisté žádají odchod šéfa zásahu na Šumavě

„Mě podvlekli ocelový teleskopický obušek a na něm mě nesli s odpuštěním jak lovenou zvěř,“ uvedl předseda krajské organizace Strany zelených Jiří Guth. Policie ale oponuje, že aktivisté neposlechli výzvy, a proto je v souladu se zákonem odvedli. „Pokud jsou tam osoby opakovaně, tak jsou použity chvaty a hmaty a navíc jsou předvedeny na služebnu,“ dodal plzeňský policejní ředitel Jaromír Kníže.

Český helsinský výbor žádá vysvětlení ministerstva vnitra

Markéta Cooiman z Ekologického právního servisu podotýká, že policie upřednostnila ochranu těžby lesa před ochranou lidí. „Došlo k porušení zákona o policii, nepřiměřenému postupu, trestnému činu vyhrožování, ublížení na zdraví. Blokáda nenaplňuje kvalifikaci přestupku, těžba je nelegální,“ dodala. Postup zásahových jednotek zaregistroval i Český helsinský výbor, který situaci na místě monitoroval a žádá ministerstvo vnitra o vyšetření.

Na druhé straně stojí argumenty policistů, kteří se pomocí ukázek ze svých videí snaží dokázat, že zásah byl odpovídající odporu, který aktivisté kladli. Policie zjistila celkem 216 přestupků ze strany účastníků blokády, u 92 použili donucovací prostředky a tři z aktivistů dokonce viní z napadení úřední osoby. Na místě by stále měli být zástupci antikonfliktního týmu a členové policejní inspekce. Ti zatím žádné pochybení ze strany policistů nezaznamenali.

Aktivisté prosazují, aby se v lokalitě, jež byla dříve bezzásahovou zónou, napadené stromy nekácely. Tvrdí, že park postupuje protiprávně, neboť pro těžbu nemá nutné výjimky. Podle ředitele Jana Stráského i ČIŽP nejsou třeba. Park označil ke kácení zhruba 4 000 stromů. Podle správců parku je stromy nutné sanovat do 15 dnů, jinak z nich vyletí kůrovec, který zlikviduje až desetinásobek dalších stromů.