Nepotřebné české autolékárničky pomáhají v Keni

Praha - Do Keni vyrazila poslední várka autolékárniček z Česka. Jejich sbírku uspořádala humanitární organizace ADRA. Kvůli obrovskému ohlasu nakonec do zdravotnického střediska v oblasti Itibo v západní Keni lékárničky putovaly hned několikrát, nicméně momentálně sbírka dále neprobíhá. Ne všechen materiál z lékárniček se dal použít. ADRA sbírala jen obvazy, náplasti, obinadla a chirurgické rukavice v originálním balení. Díky sponzorům materiál do Keni jede zadarmo a čeká ho dlouhá cesta. Do cílové destinace dorazí až začátkem října.

Zájem lidí byl obrovský - nasbíralo se jedenáct a půl tuny materiálu. Zdravotníkům v keňském centru by měl vydržet až dva roky. Bez rentgenu, ultrazvuku a dalších v Česku běžných přístrojů tam léčí vše od nachlazení až po vážné úrazy. „Často jsou to úrazy z domácího násilí, mačetové útoky či dopravní nehody,“ uvedla stážistka v Keni a studentka medicíny Eliška Jurigová.

Video Reportáž Magdy Trojanové
video

Reportáž Magdy Trojanové

S nápadem na sbírku již nepoužívaných autolékárniček přišla jedna učitelka základní školy a organizace ADRA se rozhodla projekt zrealizovat. Na území celé republiky se jí podařilo sesbírat mnoho lékárniček. „Do Itiba je posílán materiál formou obvazů a rukavic, který není prošlý,“ potvrdila studentka medicíny Dagmar Vencálková. „Jedna lékárnička slouží jako obvazový materiál pro dva pacienty, tak si představte, je to obrovské množství pacientů, kterým bude pomoženo,“ upozornil ředitel ADRA Jan Bárta.  

Většina místních obyvatel nemá na základní zdravotnickou péči

„To naše středisko je skutečně jedinečná záležitost, protože je velmi osamocené a slouží asi dvěma stům tisícům lidí,“ potvrdil Bárta. Keňská společnost by podle Vencálkové potřebovala především prevenci. Zdravotníci tam ročně ošetří na deset tisíc pacientů a jejich počet pořád roste. „Místní lidé se skoro bojí chodit do místních nemocnic, protože ta péče je opravdu nekvalitní,“ podotkla Jurigová.