Lékaře Bartáka zadrželi policisté hned na letišti

Praha – Policisté zadrželi na ruzyňském letišti lékaře Jaroslava Bartáka, kterého jeho bývalé asistentky obviňují ze sexuálního násilí. Na Bartáka podalo trestní oznámení už šest lidí. Policie Bartáka obvinila ze sedmi trestných činů: ze znásilnění, sexuálního nátlaku, ublížení na zdraví, omezování osobní svobody, nebezpečného vyhrožování, vydírání a nedovolené výroby a nakládání s omamnými látkami.

"Na základě předběžného souhlasu státního zástupce byla podezřelá osoba dnes po
poledni zadržena a předvedena k výslechu," řekla policejní mluvčí Andrea Zoulová. Kriminalisté nyní provedou sérii výslechů.

Po příjezdu na policii podstoupil Barták lékařskou prohlídku, vyšetření u psychologa, kriminalisté mu odebrali otisky prstů ale třeba i krev na určení DNA. Za přítomnosti obhájce poté začala série výslechů. Podle informací České televize má policie dostatek důkazů na to, aby lékaře obvinila. Kriminalisté pak podají návrh na vzetí do vazby, o kterém rozhodne do 48 hodin státní zástupce. Nejvážnější trestný čin, kterému Barták čelí, je znásilnění, za něž mu v případě prokázání viny hrozí až deset let vězení.

0Otázka novinářů: „Čekal jste to zadržení?“

Jaroslav Barták: „Nečekal.“

Otázka novinářů: „Týral jste své asistentky?“

Jaroslav Barták: „Nikoli.“


Lékař svou vinu odmítá a tvrdí, že ženy byly prostitutky a že jde o spiknutí s cílem ho diskreditovat. Barták ale zatím nebyl obviněn, do dnešního dne byl na dovolené mimo Českou republiku. Celou aféru spustila jedna z jeho bývalých asistentek Lucie, kterou údajně lékař trýznil během dovolené na Filipínách. Dívka již dříve vypověděla, že ji vylákal pod záminkou pracovní cesty, tam ji bil, sexuálně napadal a vyhrožoval jí smrtí.

Video Reportáž Kamily Štichové a Pavly Kubálkové
video

Reportáž Kamily Štichové a Pavly Kubálkové

Barták už kvůli násilí na mladých ženách jednou skončil před soudem. V prosinci 2007 údajně brutálně zbil před pražským Michnovým palácem svou asistentku. Případ skončil před soudem, kde žena přijala odškodnění.

Lékař se od začátku aféry opakovaně nevybíravě vyjadřoval do médií. Proto se od jeho výroků distancovala modřanská poliklinika, ve které je Barták třetinovým vlastníkem, i Česká lékařská komora.