Houby „rostou“ i v Praze

Praha – Do podzimní houbařské sezony vstupuje Česká mykologická společnost dvoudenní výstavou s názvem Sbírejme houby, ale chraňme přírodu. Ukazuje na ní stovky známých i méně obvyklých druhů, například ty, které voní po kokosu.

Česká mykologická společnost sdružuje houbaře a zájemce o mykologii devadesát let. Srazy nadšenců ale probíhaly už dřív. „Výstavy hub v Praze i celé republice mají dlouhou tradici. Začaly už kolem roku 1908,“ upozornil předseda České mykologické společnosti Jaroslav Landa.

Termín výstavy není náhodný. „Konec srpna bývá velice úrodný, pokud jde o houby. Zejména po velkých letních deštích, které v minulém týdnu byly,“ tvrdí Landa. Své houbařské úlovky si lidé mohou nechat na akci i bezplatně určit. Třeba pokud si nejsou jistí, že si v košíku domů z lesa nepřinesli muchomůrku zelenou, která je z tuzemských jedovatých hub pro člověka nejnebezpečnější. „Většinou ji lidé zaměňují s pečárkami neboli žampiony kvůli podobnosti,“ varuje Landa.

Houby
Houby

Návštěvníci si na výstavě prohlédnou skoro tři sta druhů hub, včetně vzácného lanýže nebo hřibu královského. Přicházet do Vysoké školy uměleckoprůmyslové, kde mykologická společnost houby vystavuje, mohou ještě v neděli.