Nečas: TOP 09 se dostala do pasti

Praha - Vedení ODS dnes vzkázalo TOP 09, že výroky kontroverzního úředníka ministerstva školství Ladislava Bátory jsou nedůstojnou záminkou pro bojkot jednání vlády v „klíčovém okamžiku“ schvalování reforem a přípravy státního rozpočtu. Premiér Petr Nečas (ODS) se navíc domnívá, že TOP 09 se eskalací tohoto konfliktu dostala do pasti a nyní neví, jak situaci vyřešit.

„TOP 09 se svým způsobem dostala tak trochu do pasti. Eskalací konfliktu, stanovením ultimát zabránila celé řadě možných řešení. Teď vlastně neví, jak z této situace ven,“ řekl novinářům Nečas. S jednotlivými aktéry kauzy prý neustále jedná. „Respektuji právo každého na politický názor, nicméně nejen já, ale celá ODS trváme na tom, že toto není dostatečný důvod k tomu, aby byl blokován chod vlády,“ dodal premiér s tím, že spor je primárně věcí TOP 09 a Věcí veřejných. 

Ministr zahraničí a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg dnes prohlásil, že spor o Bátoru je zásadním tématem, protože proti fašizujícím tendencím je potřeba bojovat. Ministři TOP 09 se odmítají zúčastnit schůzí vlády, dokud ministr školství Josef Dobeš (VV) Bátoru neodvolá z vysoké funkce ve svém úřadu. Původně to zdůvodňovali Bátorovými nelichotivými slovy na Schwarzenbergovu adresu, nyní zdůrazňují spíše vazby personálního šéfa ministerstva školství na radikální pravicovou scénu.