Žalobci stíhají pro podvod náměstka zlínské krajské policie

Praha – Státní zástupci v Praze 1 obvinili z podvodu ekonomického náměstka zlínské krajské policejní správy Radko Bébara a jeho tři podřízené zaměstnance. Stíhání se týká nákupů policie na elektronických tržištích, kde měl Bébar způsobit škodu přesahující milion korun. Všem obviněným hrozí až osmileté vězení.

„Ve věci byli obviněni tři civilní pracovníci policie a jeden policista. Usnesení o zahájení trestního stíhání bylo vydáno 31. srpna pro trestný čin podvodu, kde v případě odsouzení hrozí až osmileté vězení,“ řekla Právu šéfka žalobců z Prahy 1 Šárka Pokorná. Doplnila, že obvinění si proti usnesení podali stížnosti, o kterých nyní rozhoduje Městské státní zastupitelství v Praze.

Za policejní nákupy zodpovídal Bébar během svého působení ve funkci náměstka jihomoravské krajské policejní správy. Koncem roku 2009 pak přešel na stejný post ve Zlíně. O svém obvinění z konce srpna nikomu z nejbližších kolegů ani přímému nadřízenému neřekl a minulý týden na základě dohody odešel do civilu.

Právo spekuluje, zda jedním z důvodů nebylo odchodné a výsluhy. „Pokud takový člověk ukončil svůj služební poměr dohodou, měl by mít na odchodné a výsluhy nárok. Jestliže je ale proti němu vedeno trestní stíhání z doby, kdy byl pravomocně odsouzen, na žádné peníze nebude mít nárok. V opačném případě by je dostal zpětně,“ přiblížila mluvčí policejního prezidia Veronika Hodačová.