Nečas povede ODS až do konce 2012, o euru rozhodne referendum

Praha - Kongres ODS podle očekávání prodloužil předsedovi Petru Nečasovi a jeho vedení strany mandát do konce příštího roku. ODS tak zřejmě bude vybírat nové vedení až po krajských a senátních volbách, které budou příští rok na podzim. Volba nového vedení se tak vrací k obvyklém podzimním termínu. Pro prodloužení mandátu současnému vedení zvedlo ruku 439 delegátů, proti bylo 24, což znamená, že Petr Nečas má občanské demokraty pevně v ruce. V závěrečném usnesení se občanští demokraté shodli na tom, že o případném přijetí eura by měli v České republice rozhodnout občané. Sněm tak potvrdil požadavek předsedy ODS Petra Nečase na referendum k euru. Vrcholný orgán strany také odmítl sjednocování migrační politiky v EU a koncept multikulturalismu označil za mrtvý.

Nicméně prodloužení mandátu nebyl záměr přímo Petra Nečase, několikrát na sněmu zaznělo, že to původně byla vůle regionů. „Tento návrh měl dominantní podporu z regionálních sdružení ODS, byla to myšlenka, s níž přišli představitelé regionů proto, aby se mohli soustředit na volební kampaň,“ komentoval prodloužení svého mandátu sám Nečas.

Nečasovo vedení zvolili občanští demokraté v červnu 2010, dvouletý mandát mu tak měl skončit v létě příštího roku. Obvykle ale ODS vedení volí na podzimních kongresech. Posun při volbě Nečasova týmu vyplynul z předčasného odchodu Mirka Topolánka z čela strany před loňskými sněmovními volbami. 

Proti změně stanov, která prodlužuje mandát Nečasova vedení do konce roku, se dříve vyslovili někteří členové středočeské organizace kolem bývalého šéfa poslaneckého klubu Petra Tluchoře. Ti se postavili proti i v dnešním hlasování. „Rozumím všem pragmatickým důvodům, které navrhovatelé měli. Pravidla ale nejsou od toho, aby usnadňovala politikům život, pravidla jsou od toho, aby se dodržovala. A volba na předem jasné období je základním demokratickým pravidlem. Jsem přesvědčen, že za žádných okolností se nic takového jako prodlužování stávajícího mandátu nemá dít,“ komentoval situaci  Tluchoř.

Závěrečné usnesení kongresu ODS:

„Podmínky, za kterých v roce 2003 rozhodli občané ČR v referendu o přistoupení k EU a o závazku přijmout společnou měnu euro, se zásadně změnily, proto ODS bude požadovat, aby o případném přistoupení k jednotné měně euro a vstupu do Evropského stabilizačního mechanismu, rozhodli občané ČR.“ 

V závěrech kongresu k evropské politice se objevila také formulace, že ODS považuje multikulturalismus za mrtvý koncept. „Snahy o unifikaci migrační politiky EU jsou nepřijatelné, uplatňování migrační politiky je výsadním právem národních vlád.“ Občanští demokraté podpořili začleňování migrantů, pokud přicházejí legálně pracovat, nikoliv vybírat sociální dávky. Proti nelegální migraci by podle nich měl stát tvrdě zakročit.


Nečas získal už před kongresem podporu drtivé většiny krajských lídrů pro prodloužení svého mandátu a dnes se k tomu přiklonila drtivá většina delegátů sněmu. Kongres stanovy upravil ještě v některých bodech týkajících se mimo jiné opatření proti účelovým náborům členů. Zavedl také možnost pozastavit členství ve straně. Širší změny stanov, které by například zúžily výkonnou radu a omezily vliv regionů v ní, ale už dříve narazily v regionech a na pořad kongresu se vůbec nedostaly.

ODS se připravuje na volby

Nevolební kongres se zabývá především situací v ODS a přípravou na krajské a senátní volby v příštím roce. Po Petru Nečasovi, který kongres zahájil, vystoupil i expředseda strany Mirek Topolánek. Ten delegáty vyzval, aby přestali hledat vnitřního nepřítele.

Místopředsedové ODS Pavel Blažek, Pavel Drobil, Jiří Pospíšil a Alexandr Vondra, kteří v minulých měsících z různých důvodů čelili kritice spolustraníků, ve svých projevech shodně volali po tom, aby ODS pokračovala v reformách a vyhnula se stranickým i koaličním sporům. Drobil velkou část svého projevu věnoval obhajobě svého někdejšího působení na ministerstvu životního prostředí, které opustil kvůli korupční kauze. Vondra, který se také potýkal s kauzou kolem předražené státní zakázky pro firmu Promopro během českého předsednictví EU, ocenil, že ho premiér a vedení ODS v době aféry „podrželi“.

Nečas: Koalice s TOP 09 a VV nemá alternativu a euro teď ne

Nečas, který v minulosti čelil kritice kvůli údajné nerozhodnosti při vedení strany a vlády, míří na kongres v poměrně silné pozici. „Koalice s TOP 09 a VV nemá alternativu a prosazuje úspěšně svůj program. Nestabilních vládních uspořádání se musí ODS vyvarovat,“ uvedl Nečas v projevu.

Nečas: „Chtěl bych proto závěrem vyzvat naše koaliční partnery, abychom více drželi pohromadě a zanechali neproduktivních mediálních půtek.“


Nečas promluvil také o zahraniční politice a nešetřil kritikou na adresu společné evropské měny. Podle něj dnešní eurozóna je jinou eurozónouo než ta v době našeho vstupu do Evropské unie. Oznámil, že není možné, aby Česko platilo cizí dluhy, proto přijetí eura nyní není pro ČR výhodné. Zopakoval, že ČR by o otázce přijetí eura měla mít referendum. Na toto prohlášení dnes pro ČT zareagoval i místopředseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka: „Lidé by měli rozhodovat o všech důležitých otázkách, aproto sociální demokracie znovu předloží v krátkém čase ústavní zákon o referendu.“

Topolánek: Vyzval k boji proti populismu, nacionalismu, „ismům“

Bývalý předseda ODS Mirek Topolánek vyzval delegáty, aby přestali hledat vnitřního nepřítele a soustředili se na boj proti levicovému populismu, nacionalismu a dalším „ismům“. V projevu vyzval stranické kolegy, aby se nedělili na „klausovce“, „topolánkovce“ a další. Připomenul, že největším „topolánkovcem“ byl sedm let současný stranický šéf Petr Nečas, kdy Topolánkovi „kryl záda“.

Topolánek si v jinak smířlivém projevu neodpustil rýpnutí do prodloužení mandátu a tím i do současných místopředsedů, které nazval politiky na jedno použití do prvního skandálu, „kývající loutky bez talentu, bez zásad a bez charakteru. z tohoto pohledu jsme měli Petru Nečasovi navolit nové vedení“.

Reagoval tak na napětí v řadách ODS z posledních týdnů. Občanští demokraté se podle politika, který sám sebe označil už za spíše přihlížejícího, nemají nechat ani kádrovat od jiných stran.

Video Brífink po kongresu ODS v Praze
video

Brífink po kongresu ODS v Praze