Berdychův gang prý připravoval vzpouru ve věznicích

Praha – Členové tzv. Berdychova gangu údajně připravovali vzpouru v několika českých věznicích. Přípravu překazila vězeňská služba ve spolupráci s policií. Zásah svých podřízených potvrdil ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS). Ve věznicích byly nalezeny zbraně vyrobené samotnými trestanci během pracovní činnosti. Někteří z nich chystali také útěk. Dnešní zjištění České televizi potvrdil také ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

„Vězeňská služba v uplynulých dnech zaznamenala přípravy na hromadné vystoupení vězněných osob v několika věznicích. Pokud jde o informace ohledně Berdychova gangu, to jsou spekulace. Každopádně vězeňská služba v této souvislosti přijala řadu bezpečnostních opatření a na případu spolupracuje také s Policií ČR. Protože jde o mimořádný případ, cokoli dalšího bychom v tuto chvíli zveřejnili, by mohlo ohrozit postup vyšetřovacích orgánů,“ prohlásil k případu pro ČT mluvčí Vězeňské služby ČR Robert Káčer.

Podle Primy měla vzpoura vypuknout v pankrácké věznici začátkem října. Vězni se chtěli dostat do velína věznice, aby dozorci nemohli zavolat posily. Byli na to prý dobře připraveni – při razii dozorci údajně nalezli několik desítek zbraní, včetně střelných. Televize také uvedla, že za rozkrytím chystané vzpoury stála Bezpečnostní informační služba (BIS). Její mluvčí Jan Šubert to však odmítl.   

Jiří Pospíšil:

„My jsme získali informace v zásadě v počáteční fázi přípravy takovéto akce několik týdnů předtím, než ta akce měla proběhnout, to znamená, že systém varování včas zafungoval.“


Ministr Pospíšil nesouhlasil s tím, že by se většina zbraní na cely dostala zvenku. „Většinou šlo o předměty, které si vězni vyrobili,“ řekl Pospíšil. Pochválil také práci svých podřízených, kteří připravovanou vzpouru odhalili. Vše se podle něj stále vyšetřuje.

„Jednou z těch indicií, které vedly k tomuto odhalení, samozřejmě bylo i nalezení zbraní. Nejde však o zbraně, které by byly propašovány zvenku dovnitř do věznice, ale jde o předměty, které si odsouzení sami vyrobili většinou během zaměstnávání ve věznicích,“ dodala mluvčí Vězeňské služby Markéta Prunerová.

Spletitá a rozvětvená kauza Berdychova gangu je největším případem organizovaného zločinu v historii české kriminalistiky. Gang byl ojedinělý propojením podsvětí s elitními detektivy, kteří měli s organizovaným zločinem bojovat. Zločinci se zaměřovali na troufalá loupežná přepadení, vydírání i únosy. Často se přestrojovali za policisty.

Berdychův gang spáchal podle žalobce první trestné činy už v roce 1995, jeho spolupráce s policisty prý ale začala až o pět let později. V souvislosti s činností gangu bylo obžalováno či obviněno přes 50 lidí, a to z loupeží, krádeží, podílnictví, porušování domovní svobody, zneužívání pravomoci veřejného činitele a padělání.


Video Rozhovor s Jiřím Pospíšilem
video

Rozhovor s Jiřím Pospíšilem