Petice za bezpečný porod volá po porodních asistentkách

Praha – Na happeningu před ministerstvem zdravotnictví podepisovali dnes lidé Výzvu za bezpečný porod. Pořádající Česká ženská lobby chce dosáhnout toho, aby v reformním zákoně o zdravotních službách byla definována služba porodní asistentky. Do listopadu, kdy by měla norma po vrácení Senátem být znovu ve sněmovně, chtějí aktivistky získat několik tisíc podpisů. Ministerstvo ale před domácími porody jen s pomocí porodní asistentky varuje. Trvá na bezpečnosti porodu pro matku a dítě, v zákoně dalo požadavky na technické a materiální vybavení pro vedení porodu.

Podle slov jedné z organizátorek Anny Frantíkové by stát měl vytvořit pro porodní asistentky profesní podmínky a ženám umožnit, aby si svobodně volily místo porodu a zajištění náležité péče. A právě domácí porody za pomoci porodní asistentky jsou prý nyní v ohrožení. Vinu má nést novela zákona o zdravotních službách, která v pohledu neziskových organizací znemožňuje asistentkám vykonávat jejich práci. Porody doma sice zákony nezakazují, stát je ale nepodporuje.

Podle organizátorek výzvy je péče porodní asistentky levná a srovnatelně bezpečná, v některých ohledech prý i bezpečnější než v porodnici. Stát by měl podle nich vytvořit standardy pro práci porodních asistentek. „Bylo by skvělé, kdyby jako v Rakousku nebo Německu hradila péči porodní asistentky zdravotní pojišťovna, teď si ji platí ženy samy,“ prohlásila předsedkyně Hnutí za aktivní mateřství Petra Sovová. Běžný porod v nemocnici stojí v průměru 12 500 korun, porodní asistentky si za předporodní a následnou péči účtují několik tisíc korun. Ročně se pro porod doma rozhodnou zhruba čtyři stovky žen. „Je to výkon, který nemáme nasmlouvaný, ani mít nebudeme. Samozřejmě ideální je porod v nemocnici,“ řekl pro ČT mluvčí VZP Jiří Rot.

Novorozeně
Novorozeně

Změny v přístupu k porodním asistentkám a porodům doma nedoporučují ani odborníci. Předseda České gynekologicko-porodnické společnosti Vladimír Dvořák tvrdí, že odborná společnost nemůže porody doma podporovat. „Musíme preferovat bezpečí ženy i novorozence,“ odůvodnil stanovisko Dvořák.