Nečas míří do Bruselu, setká se s europoslanci

Brusel  - Český premiér Petr Nečas dnes navštíví Brusel, kde se setká s šéfem Evropského parlamentu Jerzym Buzkem i s českými europoslanci a diplomaty. Nečas se do Bruselu chystá ve chvíli, kdy vrcholí přípravy napjatě očekávaných summitů Evropské unie a eurozóny, které byly odloženy z pondělí a dneška na neděli. Na vrcholných schůzkách by unijní lídři měli přijít s ucelenou strategií vyřešení současné dluhové krize zasahující zejména eurozónu. Dluhové potíže ale ohrožují celé evropské hospodářství, kterému hrozí opětovná recese.

Ve snaze řešit krizi, která je nejhorší v dějinách EU i eurozóny, se mimo jiné objevily hlasy volající po nové finanční injekci pro evropské banky i po změně unijních smluv. Od předsedy Evropské komise Josého Barrosa či šéfa Evropské centrální banky (ECB) Jeana-Clauda Tricheta zaznělo, že by se měla zvážit i budoucnost pravidla jednomyslnosti, které v řadě otázek v EU či v eurozóně platí.

Dá se očekávat, že právě otázky krize a snahy o její řešení budou patřit k hlavním tématům, o kterých dnes bude český premiér v Bruselu hovořit. K dalším by mohla patřit například plánovaná reforma společné zemědělské politiky či český postoj k unijnímu programu rozdávání potravin pro chudé, který ČR společně s několika dalšími státy kritizuje.