Češi dají za alkohol a tabák víc než za zdraví, povzdechl si Heger

Brno - Spoluúčast českých pacientů by měla postupně vzrůst ze současných 17 na 25 procent z celkových výdajů na zdravotnictví. Ve svém projevu na zdravotnických veletrzích v Brně to dnes řekl ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). Z celkových výdajů domácností nyní jejich útrata za léky a různé vitaminy či zdravotnické poplatky tvoří 2,7 procenta, což je podle Hegera méně, než kolik je stojí alkohol a tabák. U seniorů je podíl vyšší, ale i čtyři procenta doplácená na zdraví jsou mírnou sumou, řekl Heger. 

Většina výdajů na zdraví je ale zbytných, tvrdí ministr

Podle něj jde většina peněz, které na zdraví vydávají sami lidé, na zbytné záležitosti, například vitaminy či kosmetické operace. Platí to o 53 procentech výdajů. Dalších 12 procent připadá na regulační poplatky, 22 procent na doplatky za hrazené léky a 13 procent na příplatky u zubařů. „Ze 45 miliard spoluúčasti je větší část stále na úrovni určitého luxusu nebo zbytnosti,“ řekl Heger.

Spoluúčast by měla stoupnout už tím, že za den pobytu v nemocnici budou lidé místo 60 korun platit 100 korun. Do systému zdravotní péče to má přinést odhadem 750 milionů korun za rok. Další peníze by měly ušetřit například elektronické aukce na nákup léků (odhad 500 milionů korun), vyřazování doplňkových léků z úhrad (500 milionů) a změna úhrad lázní a zdravotnických prostředků (asi jedna miliarda).

Propočty dnes kritizoval šéf Národní rady zdravotně postižených Václav Krása. Vytkl ministrovi, že zatímco „systémovými opatřeními“ se má ušetřit asi pět miliard korun, lidé mají ze svých kapes vydat 15 miliard korun. Podle Krásy navíc mimo Prahu není výjimkou situace, když živitel rodiny vydělává 15 000 korun. V době nemoci dostane 9 000 korun a pří měsíčním pobytu v nemocnici vydá (po změně zákona) 3 000 korun. „Tato rodina se po šesti měsících dostane do neřešitelné ekonomické situace,“ uvedl. Heger řekl, že o zvyšování spoluúčasti se zatím definitivně nerozhodlo a nyní se řeší financování na příští rok. Tvůrci předpisů ale podle něj na chudší obyvatele myslí. 

Pojišťovny by měly platit za stejné zákroky stejné peníze

Heger dnes také řekl, že zdravotní pojišťovny by do tří let měly všem nemocnicím za stejné výkony platit stejné peníze. Například operace žlučníku nebo běžný porod by tak všude měly být stejně zaplacené. Mezi úhradami pro jednotlivé nemocnice jsou dnes velké rozdíly. Ministerstvo zdravotnictví je začne měnit od ledna, od kdy poběží tříletá přechodná lhůta. Na jejím konci by úhrady měly být srovnané. Podle Hegera bude změna znamenat to, že peníze budou nemocnici v podstatě nosit pacienti. „Nic nebude bránit tomu, aby si pacienti nemocnice vybírali, podle toho, kde se jim bude líbit, kde nemocnice bude mít dobrou pověst, ty nemocnice je budou vítat,“ uvedl ministr.

Šéf asociace krajů a jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) dnes po jednání s Hegerem řekl, že kraje spravující krajské nemocnice by chtěly mít rovné úhrady ihned. Přechodná lhůta se mu nelíbí. Heger však řekl, že má své důvody. „Každý systém financování velmi ovlivní chování lékařů, zdravotníků i pojišťoven a při příliš prudkých zásazích je riziko určitého rozkolísání a velkých rozdílů mezi jednotlivými zařízeními,“ popsal. Ministerstvo podle něj také změny po prvním roce vyhodnotí.

Hašek dnes s ministrem jednal i o úhradách pro krajské nemocnice na příští rok. Výsledky jednání prezentoval jako úspěšné - nemocnice by příští rok měly od pojišťoven dostat sto procent úhrad z roku 2010, tedy víc než letos. Letos byly úhrady na 98 procentech roku 2009, přitom výdaje nemocnic jsou dnes na 106 procentech. „Zhoršovala se ekonomika nemocnic a my jsme chtěli, aby příští úhradová vyhláška obrátila tento trend,“ řekl hejtman.

Do hospodaření nemocnic se promítne i zvýšení DPH a vyšší platy zdravotníkům. Podle Hegera nejsou na ministerstvu dosud připraveni zveřejnit, o kolik platy zdravotníků porostou, podle něj však bude „maximální snaha naplnit memorandum“. Mluvilo o desetiprocentním růstu. Vyšší náklady spojené s DPH a růstem platů zdravotníků by nemocnicím měly pokrýt zdravotní pojišťovny. Současný mírně zvýšený výběr pojistného je podle Hegera jedním z faktorů, které ukazují, že systém by měl změny unést. Ministr zmínil i opakovaná prohlášení Všeobecné zdravotní pojišťovny, že je bez finančních rezerv. Příští rok by však podle něj neměl způsobit krizi, protože se chystá jiné přerozdělení peněz mezi zdravotními pojišťovnami.