Češi letos ukradli zboží za 10 miliard korun

Praha – Češi letos kradli více než loni a v tomto nelichotivém žebříčku se drží na první pozici v rámci Evropské unie. V českých obchodech letos bylo odcizeno nebo se ztratilo zboží za 532 milionů dolarů (asi 9,6 miliardy korun), tedy o skoro dvě miliardy více než loni. Podíl ztrát na tržbách obchodů se zvýšil z loňského 1,4 procenta na 1,53 procenta. Nejvíce se v obchodech podle průzkumu ztrácí alkohol, kosmetika, menší elektronika, značkové oděvy, DVD, počítačové hry a sladkosti.

Česku z pohledu tohoto ukazatele mezi sledovanými zeměmi EU připadlo první místo, vyplývá z průzkumu, který dnes zveřejnila britská agentura Centre for Retail Research. Ještě vyšší podíl krádeží vykazuje Rusko (1,74 procenta) a Turecko (1,63 procenta), naopak nejnižší je v Rakousku a Švýcarsku (shodně 1,04 procenta).

V absolutních číslech drží prvenství v EU Německo, kde obchodníci přišli o 7,3 miliardy
dolarů (180 miliard Kč). V Česku je tato částka mnohem nižší i proto, že se zloději z 90 procent soustředí na levnější zboží. Pokud totiž hodnota ukradeného zboží nepřesáhne pět tisíc korun, tak jde pouze o přestupek a jak potvrzuje mluvčí Policejního prezidia Dagmar Bednarčíková, tak si zloději dávají velký pozor, aby tuto částku nepřekročili.  

Ve 43 sledovaných zemích světa se letos podíl krádeží a ztrát na tržbách obchodníků zvýšil z loňských 1,36 procenta na 1,45 procenta. Celková hodnota ztrát obchodníků vzrostla meziročně o 6,6 procenta na 119 miliard dolarů (2,14 bilionu korun).

Zhruba 43 procent letošních ztrát připadá na krádeže spáchané zákazníky, 35 procent krádeží mají na svědomí zaměstnanci, 16 procent vzniklo kvůli technickým chybám a pět procent způsobili dodavatelé.