Za seznamy komunistických soudců dostal resort pokutu 100 tisíc

Praha – Za chyby v seznamu soudců a státních zástupců s komunistickou minulostí dostalo ministerstvo spravedlnosti od Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) pokutu 100 tisíc. Podle informací České televize už resort částku zaplatil. Ministerstvo zveřejnilo seznam letos v lednu, od té doby ÚOOÚ prověřoval, jestli je ministerský seznam v souladu se zákonem.

„Pokuta byla uložena v souvislosti s tím, že došlo k poškození celé řady lidí tím, že to zveřejnění nebylo ani v souladu se zákonem,“ řekla ČT24 mluvčí ÚOOÚ Hana Štěpánková. Na seznamu je každý pátý soudce a každý třetí státní zástupce v zemi, například celé vedení Vrchního soudu v Praze. Řada z těch, kteří ve straně byli, ale chybí, někteří se na seznamu naopak objevili neprávem. To resort uznal a chyby napravil.

Ministerstvo spravedlnosti zdůraznilo, že samotné zveřejnění jmen komunistů v talárech inspektorům úřadu nevadí – správní řízení se podle mluvčí Terezy Palečkové týkalo jen chyb, které se v seznamu objevily.

Dostupnost informací o politické minulosti soudců a státních zástupců je podle viceprezidenta Soudcovské unie Tomáše Mottla důležitá, ale cestu, kterou k tomu ministerstvo vybralo, neschvaluje. „Údaje o členství v komunistické straně se sdělovaly pouze do určité doby a pak už ne, takže automaticky databáze těchto údajů, kterou ministerstvo spravedlnosti spravuje, nemohla být úplná,“ kritizoval Mottl například nedostatek spolehlivých faktů.

Resort spravedlnosti už dříve uvedl, že se proto chystá svůj seznam doplnit o některé další informace. V nejbližších měsících by se v něm mělo objevit třeba to, ve kterých přesně letech daný soudce nebo státní zástupce stranickou knížku vlastnil.