Spor o Krtečka distributor hraček prohrál

Brno - Pražský distributor hraček Lamps definitivně prohrál spor o možnost vyrábět a prodávat postavičky Krtečka inspirované kresbami a filmy výtvarníka Zdeňka Milera. Dovolání společnosti odmítl Nejvyšší soud (NS), čímž potvrdil verdikty Městského a Vrchního soudu v Praze. Podle konečného rozhodnutí poškodila firma Lamps práva družstva Moravská ústředna Brno, které je exkluzivním licenčním výrobcem Krtečků.

Vrchní soud v Praze předloni pravomocně uložil firmě Lamps povinnost, aby se zdržela výroby, propagace a prodeje plyšových a textilních hraček, které v trojrozměrném nebo plošném provedení zpodobňují Milerova Krtečka. Příčinou byla žaloba Moravské ústředny podaná na ochranu proti nekalé soutěži a proti porušování práv z výhradní licence na autorské dílo. Firma Lamps musela také předložit faktury, skladovou evidenci a další doklady k prodeji hraček.

Společnost Lamps se bránila obsáhlým dovoláním k Nejvyššímu soudu, v němž uplatnila řadu právních argumentů. Uvedla v něm například to, že výrobu hraček s Krtečkem legálně převzala od někdejšího státního podniku Hamiro. Podle Lampsu je žaloba Moravské ústředny Brno motivována obavou z úspěchu konkurence na trhu.

Nejvyšší soud
Nejvyšší soud

Nejvyšší soud na závěrech pražských soudů nic nezměnil. „V daném případě jsou řádné důvody k poskytnutí ochrany práv žalobkyně (Moravské ústředny) proti tvrzenému nekalosoutěžnímu jednání žalované (Lamps) i ochrany práv, které náleží žalobkyni podle autorského zákona,“ rozhodl senát s předsedkyní Kateřinou Hornochovou.

Krteček je v zahraničí zřejmě nejznámější českou animovanou postavičkou. První jeho příběh vytvořil Miler v roce 1956. Do roku 2002 přidal výtvarník dalších 50 příběhů. Postavička Krtečka z Moravské ústředny Brno se dostala i do kosmu. Na poslední misi raketoplánu Endeavour k Mezinárodní vesmírné stanici ji vzal astronaut Andrew Feustel.

Pražská společnost Lamps podle svých webových stránek dováží a prodává hračky, hry a další zboží z Dálného východu a zemí EU. Tradice výrobního družstva Moravská ústředna Brno sahá do roku 1909. Dnes patří k největším výrobcům hraček v ČR. Kromě Krtečka vyrábí řadu dalších postaviček z českých animovaných filmů a pohádek, například Maxipsa Fíka nebo Křemílka a Vochomůrku.