Průzkum pro ČT: Do ulic by vyrazila protestovat čtvrtina Čechů

Praha – Česká televize si nechala v souvislosti s víkendovými protesty ve světových metropolích zpracovat bleskový průzkum agentury SC&C. Z něj vyplývá, že většina respondentů v následujících týdnech očekává zesílení protestů i v Česku. Sami se ale většinou zapojit nechtějí, ochotu vyjít do ulic vyjádřila jen necelá čtvrtina dotázaných.

Během uplynulého víkendu proběhly v řadě světových metropolí protesty proti chování vlád a finančních kruhů v době ekonomické krize. Akci pořádalo hnutí Jednotně za změnu světa (United for Globalchange) a menší demonstrace proběhla i v Praze. Z průzkumu pro ČT vyplynulo, že většina lidí sice protesty zaznamenala, většinou ale neznají důvody, proč se konaly. Výrazně méně se o dění ve světě zajímaly mladší generace (18-39 let), ženy a lidé s nižším vzděláním. 

Skoro polovina Čechů očekává, že se protesty ve větší míře přesunou i do Česka, budou ale poklidné. Že by mohlo dojít i k násilným střetům, očekává 15 procent lidí. Častěji očekávají protesty senioři, naopak lidé v Praze a okolí nečekají v případě protestů žádné násilí. 

Průzkum zjišťoval i to, kolik lidí by se podobných protestů v Česku aktivně zúčastnilo. Do ulic by vyšlo 24 procent respondentů, naopak 76 procent se osobně zúčastnit nechce. Svou účast více deklarují mladí lidé, minimum prostestujících by naopak bylo z Prahy a okolí. 

Nejbližší protivládní akci plánují občanské iniciativy s podporou odborů už na tuto sobotu do Prahy. Průzkum ale naznačil, že na náměstí Republiky bude vedle demonstrantů zřejmě i dost volného místa. Nejvíc dotázaných totiž upřednostňuje, aby se protesty případně konaly i v dalších velkých městech (35 %), generální stávku preferuje 23 procent lidí, masovou demonstraci v Praze 17 % a podle čtvrtiny dotázaných podobné akce vůbec nemají smysl. Pořadatelé z iniciativy Proalt očekávají, že se sobotní akce zúčastní zhruba pět tisíc lidí.