Potraviny pro zvláštní účely zůstanou pro pacienty bezplatné

Praha – Lidé, kteří trpí rakovinou nebo chorobami metabolismu, nebudou muset nadále nic platit za potraviny pro zvláštní lékařské účely. Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) dnes vyjednal zachování dosavadního stavu se zdravotními pojišťovnami, které léčebnou stravu hradí.

Obavy lékařů i pacientů, že by se vedle léků do 50 korun mohly z úhrad vyřadit i léčebné potraviny, vyvolaly reformní zákony. Obsahují ustanovení, které umožňuje dvojí výklad. Heger uvedl, že se úprava vztahuje ale jen na léky. „Nejsme pyšní, že tato situace nastala, je v tom určitá chyba, ale dali jsme zatím výklad pro překlenutí, řekněme, čtvrtročního období. Do té doby uděláme zrychleným procesem novelu, která vypustí z textu potraviny, aby znění bylo jednoznačné,“ řekl ministr.

Na novele se Heger dohodl s šéfem Národní rady osob se zdravotním postižením Václavem Krásou. Podle Krásy by se měla novela stihnout do začátku příštího roku, kdy by mohly reformní zákony začít platit. „Je to vážná situace. Týká se asi 2 000 lidí, takže z hlediska zdravotního pojištění to není takový problém, ale lidský problém je to obrovský,“ upozornil Krása.

Potraviny vyjdou na statisíce ročně

Speciální potraviny třeba pro pacienty s poruchou metabolismu zvanou fenylketonurie vyjdou na 100 000 až 350 000 korun ročně. Pojišťovny je hradí jako jedinou účinnou léčbu. Pokud by přestaly, mohlo by to podle člena výboru odborné lékařské společnosti pro klinickou výživu Pavla Kohouta vést k přerušení léčby, tím i k ohrožení zdraví a v mnoha případech i života řady pacientů.

Leoš Heger:

„Na recept se podle zákona o léku předepisují jenom léky, nelze na něj psát potraviny, ty stojí mimo zákon o léku. Takže by byl patový nonsens, že by se to vztahovalo na oboje.“


Výklad ministerstva se shoduje s tím, který před pár dny zveřejnil Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Ten rozhoduje o úhradách, stejně jako o tom, co pojišťovny hradit nebudou. Ústav uplatní podle ředitele Martina Beneše ustanovení novely tak, že nepřizná úhradu léčivým přípravkům, které lze vydávat i bez receptu. U potravin pro zvláštní lékařské účely přizná úhradu jako dosud.