Elitního žalobce Havla někdo zastrašuje a sleduje

Praha - Státního zástupce Borise Havla, který řeší velké hospodářské kauzy, podle informací deníku Právo někdo sleduje. Toho, kdo si akci objednal a kdo ji provedl, už hledá Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), napsal dnes list s tím, že pražské vrchní státní zastupitelství případ vnímá jako součást zastrašování a pokusů o diskreditaci klíčových žalobců.

Vrchní státní zastupitelství koncem minulého týdne podle Práva dostalo zásilku s fotografiemi ze sledování i informace z Havlova soukromí. Šlo prý o detailní informace o Havlově pohybu, včetně přesných údajů o jeho denním režimu a zvycích. Zásilka obsahovala i citlivé údaje o Havlově rodině včetně dětí.

Mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták uvedl, že detektivové obsah balíčku zkoumají, podrobnosti k vyšetřování ale odmítl říci. Sám Havel je přesvědčený, že jeho sledování souvisí s některou z jeho kauz. „Musí to mít vazbu na konkrétní trestní věc. Muselo to být velmi drahé, zaplatí si to ten, kdo má hodně peněz a také vážný zájem,“ řekl Havel.

Havel patří mezi nejzkušenější státní zástupce na korupční a ekonomické kauzy. Vede oddělení ochrany zájmů Evropské unie a dohlíží například na vyšetřování rozsáhlých machinací s evropskými dotacemi. V minulosti se věnoval i kauze vytunelované společnosti H-System, jejíž majoritní akcionář Petr Smetka dostal u soudu 12 let vězení. Havel dozoroval i případy spojené s uprchlým miliardářem Radovanem Krejčířem a nyní má na starosti kauzu předraženého nákupu dopravních letounů CASA pro českou armádu.

Vrchní státní zastupitelství podle mluvčí Ireny Válové případ vnímá jako opakovanou snahu odstavit žalobce od některé z jeho kauz. „Metody jsou stále stejné, tedy pokusy o diskreditaci a znevěrohodnění. Tento se ale blíží až vydírání,“ řekla Válová. Dodala, že právě kvůli tomu předalo státní zastupitelství případ ÚOOZ.