ČT: Schwarzenberg míří na Hrad, cítí podporu TOP 09

Praha – Vicepremiér české vlády, ministr zahraničí a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg připouští prezidentskou kandidaturu i v případě nepřímé volby, cítí prý totiž velmi silnou podporu vlastní strany, kterou zřejmě jeho spolustraníci otevřeně projeví na sněmu TOP 09 o víkendu. Informaci Hospodářských novin politik poprvé potvrdil v exkluzivním rozhovoru pro Českou televizi.

„Mně by se velice líbila přímá volba, aby si v konfrontaci kandidátů lidé mohli opravdu zvolit. Jak to ale vypadá, zřejmě to bude zase volba Parlamentem, což je takové nehezké dohadování. To první by mě těšilo, ale teď musím říci, že když to moje strana považuje za nutné a bude to prospěšné pro republiku, tak prosím,“ uvedl vicepremiér, ministr zahraničí a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg v rozhovoru pro ČT.

V otázce reformních kroků vlády ČR uvedl, že to zřejmě rychleji nešlo a ocenil práci ministerstev, která podle jeho slov odvedla velký kus práce. Za deficit politické praxe považuje Schwarzenberg nedostatečné vysvětlení reforem a jejich dopadů občanům České republiky. „Je pravda, že mnoho lidí tomu nerozumí a že se tedy bouří proti obětem, které každý z nás musí přinést. Já to sice chápu, reformy jsou obyčejně tvrdé a nepříjemné, nicméně jsou nutné a přinesou své plody pro tuto zemi,“ dodal.

Tahounem reforem je TOP 09, nikoli Nečas

„Rezorty, které reformy prováděly, ať je to ministerstvo zdravotnictví, ministerstvo financí nebo ministerstvo práce a sociálních věcí, jsme měli na starosti my. Tudíž reformy jsme ve skutečnosti provedli my. Samozřejmě pan premiér bude moci říct, že se tak stalo za jeho vlády, což také chápu,“ řekl ministr zahraničí v reakci na otázku, kdo je podle něj hlavním politickým tahounem reformních kroků. Podle jeho názoru na to TOP 09 zřejmě také doplatí ztrátou politických bodů.

0Mimořádné vysílání ČT24 o víkendu 22. a 23. října z 22. kongresu ODS a 2. celostátního sněmu TOP 09 pod názvem Souboj na pravici:

ČT24 nabídne všechny klíčové okamžiky z jednání dvou nejsilnějších pravicových stran. Přinese klíčové projevy, hlasování, exkluzivní rozhovory s hlavními aktéry, analýzy komentátorů a politologů. V mimořádném vysílání ČT24 zazní také bezprostřední reakce významných politiků z ostatních stran.

V sobotu se odehraje ve třech zpravodajských blocích: 09:00–12:00 hodin, 14:30–17:30 hodin, 19:30–21:30 hodin.

Na neděli jsou naplánovány dva vysílací bloky: 09:00–12:00 hodin, 17:00–18:00 hodin.