Tejc: Změna vyšetřovatele v kauze Kalousek je politický zásah

Praha - Stínový ministr vnitra ČSSD Jeroným Tejc považuje odejmutí případu údajné milionové korupce ministra financí Miroslava Kalouska elitnímu protikorupčnímu policejnímu útvaru za zcela zřetelné politické ovlivňování. Kauzu nyní vyšetřuje pražská hospodářská kriminálka. „V této věci se zase jako v případě pana Jiřího Čunka zasahuje do vyšetřování,“ řekl Tejc na dnešní tiskové konferenci v Lidovém domě.

O rozhodnutí dozorového státního zástupce změnit policejní orgán, který vyšetřuje podezření, že šéf investiční společnosti Penta Marek Dospiva uplácel Kalouska, informuje dnešní Právo s odvoláním na mluvčí městského státního zastupitelství. Oficiálním důvodem je to, že informace o prověřování kauzy unikla na veřejnost.

Tejc: Protikorupční útvar má nové vedení, které bylo dosazeno za této koalice

To ale podle Tejce neobstojí. „Nepamatuji se, že by byla kauza odejmuta vyšetřovatelům proto, že do médií unikly informace. To svědčí o účelovosti tohoto kroku. Nevím, kdo jiný by měl vyšetřovat tak vážné podezření z vzetí úplatku ministrem financí a místopředsedou vládní strany než tento útvar,“ reagoval stínový ministr.

Tejc podotkl, že protikorupční útvar má nyní nové vedení, které bylo dosazeno již za této koalice. „Rozhodně nejde o nepřátelské vedení,“ zdůraznil. Rozhodnutí dozorového státního zástupce i jeho zdůvodnění vidí jako jasný signál, že tato věc není prověřována objektivně.

Protikorupční policie začala prověřovat Kalouska a Dospivu na základě trestního oznámení místopředsedy VV Tomáše Jarolíma. Jde o podezření z korupce v souvislosti s povolením internetového sázení z konce roku 2008. Detektivové podle Práva podezírají Dospivu, že za vydání povolení kurzových sázek na webu zaplatil Kalouskovi několik milionů korun. Do majetkového portfolia Penty patří i sázková společnost Fortuna, která o povolení stejně jako další firmy dlouhodobě usilovala. Kalousek i Dospiva jakékoli pochybení odmítli. Kalousek na oplátku obvinil Jarolíma, že ho chce poškodit před sněmem TOP 09, a podal na něj také trestní oznámení.