Spor o eurotajemníka končí

Praha – Ve čtvrtek podepsali premiér Petr Nečas (ODS) a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) dohodu o spolupráci svých úřadů v „procedurálních oblastech kolem evropské politiky“. Informoval o tom server Aktuálně.cz s komentářem, že by tím měl být uzavřen spor obou významných členů vlády kolem funkce eurotajemníka.

Server cituje také Nečasovo vyjádření o tom, že byla vyjasněna i pozice eurotajemníka tak, aby nevznikaly třecí plochy. „Nevyřešili jsme to dobře,“ komentoval ale pro Aktuálně.cz dohodu Schwarzenberg.

Nečas před nedávnem jmenoval státním tajemníkem pro evropské záležitosti dosavadního vrchního ředitele vládní sekce pro evropské záležitosti Vojtěcha Bellinga. Jmenování dalo náměstkovi možnost zúčastnit se i jednání v Bruselu na nejvyšší úrovni.

Schwarzenberg se od loňského léta stavěl proti zavedení funkce státního tajemníka. Poté, co ji vláda koncem srpna navzdory protestům TOP 09 schválila, ustavil svým tajemníkem pro EU náměstka ministra zahraničí Jiřího Schneidera s tím, že právě on bude Českou republiku zastupovat navenek.

Premiér Nečas tuto středu, tedy den před schůzkou se Schwarzenbergem, novinářům řekl, že spor o vymezení kompetencí mezi ním a šéfem diplomacie považuje „skutečně za hodně umělý problém“ a „mediální bublinu“.