Heger: Nemocnice nesmí kvůli platícím pacientům odmítat ty ostatní

Praha – Nemocnice budou moci nabízet nadstandardní služby za příplatek jen ve svých volných kapacitách. Nejdřív musí pacientovi nabídnout péči, kterou hradí pojišťovny, teprve poté mu mohou nabídnout i služby za příplatek. K plánovaným nadstandardům ve zdravotnictví to uvedl ministr Leoš Heger (TOP 09). Nemocnice také nesmí kvůli platícím pacientům odmítat nemocné, za které hradí péči pojišťovna. „Pokud je nemocnice placená z veřejného zdravotního pojištění, nesmí se omezit jen na nadstandard,“ zdůraznil Heger.

Platforma zdravotních pojištěnců nedávno varovala, že nemocnice budou odmítat běžné pacienty kvůli těm, kteří si připlatí, a přinesou tak do napjatých nemocničních rozpočtů peníze navíc. Platforma reagovala na ministrův plán umožnit pacientům připlatit si, aby je operoval primář. 

„Když je lékař, který jediný umí operovat určitou věc, třeba náhradu kloubu prstů, musí nemocnice zajistit, aby se k němu dostali všichni pacienti, kteří tuto specialitu potřebují. Teprve ve své volné kapacitě by operoval běžné kyčle, když si ho někdo na to vyžádá,“ uvedl ministr. Nemocnice bude muset postup zakotvit ve svém organizačním řádu.   

Dosud si pacient musel lepší péči a materiál platit v plné výši, reformní novela umožní doplatit jen rozdíl mezi tím, co dá nemocnici pojišťovna, a tím, kolik výkon nebo materiál stojí. Další variantou jsou hotelové nadstandardy, které se už v řadě nemocnic platí, například za jednolůžkový pokoj, počítač nebo televizi. 

Mezi oběma póly je spousta mezistupňů, podle ministra by se dalo připlácet na novinky, které ještě nejsou odsouhlasené k proplácení ze zdravotního pojištění. Další možností jsou výběr operatéra pacientem a operace mimo běžnou operační dobu. Záleží na organizaci práce v nemocnici, musí určit standardní hodiny a nadstandardní, kde si pacient připlatí.