Nečas: Koalice nemá alternativu a za eurozónu platit nebudem

Praha - Koaliční vláda s TOP 09 a Věcmi veřejnými nemá pro občanské demokraty alternativu. Koalice prosazuje úspěšně svůj program. Nestabilních vládních uspořádání, jako je menšinová vláda či kabinet s těsnou většinou, se musí ODS vyvarovat. V projevu k dnešnímu kongresu ODS to řekl předseda strany a premiér Petr Nečas. Vládní strany nicméně vyzval, aby zanechaly „neproduktivních mediálních půtek“ a neobviňovaly se navzájem před veřejností.

Nečas spolustraníkům řekl, že od začátku ustavení koalice bylo jasné, že spolupráce s TOP 09 a VV nebude „procházkou růžovým sadem“. Podobně složité ale podle něj bylo koaliční vládnutí i v minulosti a nynější vláda je oproti minulým koalicím ODS kompaktní a má jasnou sněmovní většinu. Nečas před delegáty zdůraznil dosavadní výsledky vlády, které podle něj naplňují 80 procent programu ODS.

Samotná ODS by podle Nečase neměla trpět sebemrskačstvím, ale ani se tvářit, že je bezchybná. Předseda ODS poznamenal, že se nebrání vnitrostranické diskusi, nepřijatelné je ale podle něj vedení paralelní politiky či rozdílné mediální výstupy.

Nečas: Nejsme tak bohatí, abychom mohli platit cizí dluhy

Nečas promluvil také o zahraniční politice. Oznámil, že není možné, aby Česko platilo cizí dluhy. Eurozóna nyní hledá spíše nové plátce cizích dluhů, řekl. Zopakoval, že ČR by o otázce přijetí eura měla mít referendum.

Podle Nečase platí podle něj i postoj vlády, že ČR se nebude na záchraně ekonomik jiných zemí EU podílet přispíváním na jejich dluhy. Podpoří prý pouze kroky ke zvýšení fiskální disciplíny v EU.

„Opravdu nejsme tak bohatí, abychom si mohli dovolit platit cizí dluhy,“ řekl Nečas. Dnešní eurozóna je podle něj jiná než měnová unie, do které se ČR při svém vstupu do unie hlásila. Existenční problémy dnešní eurozóny podle něj vyplývají z toho, že šlo více o politický než ekonomický projekt. Eurozóna se mění na spolek, který je také unii transferovou a dluhovou, zopakoval svou kritiku poměrů v eurozóně. Záchranné mechanismy pro státy postižené krizí podle něj přitom nedostatečně vyžadují fiskální disciplínu členů eurozóny.

Topolánek akcentoval proevropské směřování ČR

Bývalý předseda ODS Mirek Topolánek naopak ve svém projevu na kongresu akcentoval proevropské směřování ČR. K evropské politice poznamenal, že sice není žádný „eurohujer“, ČR by podle něj ale neměla v EU vystupovat jako premiant a už vůbec ne jásat nad problémy eura či erozí EU. „Národní zájmy nemusí být nutně protievropské. Národní hrdost není pouhé poskakování v rytmu 'Kdo neskáče, není Čech',“ řekl.