Pracovní skupina: Léčebné konopí ano, ale ne pro samopěstitele

Praha – Odborníci se snaží zlegalizovat konopí pro výzkumné a léčebné účely. Dosud je totiž v Česku rostlina využívaná jen za hranicí zákona. O změně legislativy proto dopoledne jednala pracovní skupina, která připravuje zákon o zpřístupnění konopí. Podle něj by se konopí mohlo pěstovat pro léčebné účely, tato možnost ale bude platit jen pro registrované subjekty, nikoli samopěstitele. Registry pěstitelů, ale i pacientů užívajících konopné produkty by měly zabránit zneužívání této látky. Zvažuje se i příspěvek na konopné léky od zdravotních pojišťoven. Jasno by mělo být v prosinci, kdy má jít návrh nové legislativy do vlády.

„Samopěstování bude zakázáno, na tom se shodla celá komise,“ upozornil děkan 1. lékařské fakulty UK Tomáš Zima s tím, že pro to nebude ani důvod. Konopí pro léčebné účely se totiž bude do Česka jednak dovážet ze zahraničí, jednak jej budou moci pěstovat i tuzemské společnosti. Ty si ale budou muset zažádat o povolení, budou také muset splnit další podmínky, například ohledně kvality. Zima to přirovnal k výrobě zbraní.   

Co se týká distribuce, experti zvažují předepisování receptu přes elektronické úložiště, což by umožňovalo kontrolu. „Zvažuje se registr pacientů užívajících konopné produkty,“ dodal také Zima. V takovém případě by pak mohly určené orgány kontrolovat, zda bylo konkrétnímu pacientovi konopí od lékaře předepsáno.  

Video Reportáž Terezy Kručinské
video

Reportáž Terezy Kručinské

Konopí pomáhá třeba při lupénce nebo roztroušené skleróze

Konopí se užívá například při léčbě chronických nebo onkologických bolestí, roztroušené sklerózy, ve formě mastí také při léčbě atopického ekzému nebo lupénky. Léčba je však pouze podpůrná. Z části by ji mohly platit zdravotní pojišťovny, o tom se ale ještě bude jednat. Cenu podle Zimy zatím nelze přesně určit, cena za balení léčebného konopí z Holandska se prý pohybuje mezi 1 000 a 1 200 korunami.      

Využití konopí pro léčebné účely podporuje podle průzkumu 78 procent obyvatel. Ministerstvo zdravotnictví poukazuje na to, že v Česku je na recept lék Sativex s výtažkem z konopí. Balení je za 8 000 korun, podle lékařů tak je lék většině nemocných nedostupný. Navíc neobsahuje celé spektrum kanabinoidů, léčebné účinky jsou spojeny právě s tímto širokým spektrem. „Je potřeba, aby tyto léky byly pro pacienty dostupné, to znamená aby byly také nějak hrazeny z veřejného zdravotního pojištění,“ dodal náměstek pro legislativu na ministerstvu zdravotnictví Martin Plíšek.