Přímá volba: koalice přešlapuje, míní VV a chtějí jednat

Praha - Vládní Věci veřejné chtějí na nejbližší koaliční schůzce řešit přímou volbu prezidenta. Koalice podle nich v této věci přešlapuje. Strana proto chce rozhovory o přímé volbě rozhýbat jednáním se všemi parlamentními kluby. Výkonná rada Věcí veřejných se na tom usnesla na dnešním dopoledním jednání.

Vedení VV je „vážně znepokojeno současným přešlapováním a nedostatečným řešením přímé volby prezidenta“ stojí v závěrech výkonné rady VV. O přímé volbě chtějí VV jednat na koaliční schůzce ve formátu K9. Místopředsedkyni sněmovny Kateřinu Klasnovou (VV) pověřily, aby iniciovala jednání mezi sněmovnou a Senátem o tomto tématu. Klasnová řekla, že ona a vicepremiérka Karolína Peake se už sešly se senátním klubem ODS a na listopad mají naplánovanou schůzku se senátním klubem KDU-ČSL. Klasnová také uvedla, že podporuje zavedení přímé volby prezidenta bez jakýchkoliv vlastních požadavků na změny pravomocí prezidentského úřadu.

„Náš klub je připraven hlasovat pro vládní návrh zákona o přímé volbě prezidenta, nejsme připraveni spojovat tuto otázku s dalšími a dalšími podmínkami jiných politických stran,“ prohlásil dnes předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura. ODS podle něj očekává, že se pro vládní návrh najdou koaliční hlasy, a je připravena o podpoře pro něj jednat i s ČSSD. „Ale pokud bude opozice chtít souhlas s tímto zněním návrhu podmiňovat nějakými dalšími a dalšími požadavky, tak je od ní poctivé říci: 'My to nechceme',“ řekl.

Občanští demokraté podle Stanjury považují za kompromis vládní verzi a pozměňovací návrhy k ní nepodpoří. Na případné parlamentní schůzce k přímé volbě prezidenta prý budou vysvětlovat, proč nechtějí nic k návrhu přidávat. „Je nelogické říkat občanům: Zvýší se váha prezidenta tím, že si ho vyberete, a současně mu sebereme pravomoce,“ řekl. 

K přímé volbě prezidenta se oficiálně hlásí všechny vládní strany. Vládní návrh na její zavedení je nyní ve sněmovně před druhým čtením. K prosazení této ústavní změny ale vláda potřebuje i hlasy opoziční ČSSD. Ta přímou volbu také podporuje, požaduje ale současně změny v pravomocích prezidenta. Vládní strany proto dosud s ČSSD nenašly nad přímou volbou shodu a osud návrhu je nejistý.


Vicepremiérka za VV Karolína Peake a další zástupci VV už dříve dali najevo obavy, že ostatní strany využijí rozpory kolem návrhu k tomu, aby ho v parlamentu „potopily“, a udržely tak současný způsob parlamentního hlasování o novém prezidentovi. „V posledních dnech jsme zaznamenali dohody nad změnami prezidentských pravomocí a já se obávám, aby to nebylo důvodem, zástěrkou pro konečnou nedohodu. Nepříjemně mě překvapily víkendové sněmy ODS a TOP 09, kde zazněla určitá rezignace na přímou volbu prezidenta a zdá se, že obě strany už zbrojí na volbu nepřímou,“ prohlásila ve Studiu ČT24 Peake. 

Paroubek vyzval ČSSD, aby přímou volbu podpořila

Expředseda ČSSD Jiří Paroubek, který se sociálními demokraty rozešel, dnes své bývalé spolustraníky vyzval, aby odstoupili od svých podmínek ohledně přímé volby prezidenta, a umožnili tak její přijetí. Jinak se podle něj ČSSD bude chovat pokrytecky. Sociální demokracie má většinu v Senátu a v případné parlamentní volbě prezidenta by nyní měla nejvíce hlasů. Objevují se proto spekulace o tom, že ČSSD nemá na prosazení přímé volby skutečný zájem.