Armáda rozdává tisíce příruček, chce zamezit projevům extremismu

Praha – Ministerstvo obrany rozdá vojákům 9000 příruček, které mají přispět k prevenci extremismu v armádě. Podle ministra obrany Alexandra Vondry (ODS) ale extremismus mezi vojáky není masovým jevem a jde spíše o projevy jednotlivců. Kromě přípravy publikace armáda své vojáky školí, aby uměli rozpoznat znaky pravicového i levicového extremismu.

Příručka se bude distribuovat do posádek, kde se s ní seznámí zejména velitelé, k dispozici bude ale i řadovým vojákům. „Extremismus vzniká tam, kde se o věcech nemluví, kde se některé věci zatajují,“ zdůvodnil Vondra vznik publikace. Rozsah zhruba 120 stran je podle něj dostatečný k tomu, aby vojáky informoval, ale zároveň je nezahltil přemírou informací.   

Ministr zároveň odmítl názor, že by útlá knížka vojákům poskytovala návod, jak se stát sympatizantem extremistických organizací. „Kdo k tomu tíhne, informace si stejně najde,“ uvedl Vondra. Počet případů, kdy vojáci například nosili nacistické symboly, je podle něj minimální. 

„Extremismus nevzniká přímo v armádě, odráží vzorek společnosti. Někteří jedinci hledají v armádě útočiště proto, že jim vyhovuje založení armády a úkoly, které plní,“ řekl na tiskové konferenci novinářům náčelník generálního štábu Vlastimil Picek. S extremisty, podobně jako s vojáky, kteří se prohřešili pod vlivem alkoholu či drog, se podle něj armáda velmi rychle rozloučí.   

Video Brífink ministerstva obrany
video

Brífink ministerstva obrany

Příručka kromě znaků nacistických divizí nebo naopak hnutí krajní levice zobrazuje i symboly, které nemusejí mít primárně extremistický význam. Mezi symboly, které bývají zneužívány extremisty, je tak například i keltský kříž nebo kladivo severského boha Thora. „Je přitom třeba mít na paměti, že tato symbolika může být využita rovněž neopohanskými skupinami a proudy bez extremistického zaměření,“ uvádí k tomu příručka.   

Armáda měla v minulosti několikrát s extremismem problémy. Například dva vojáci během svého působení v Afghánistánu nosili na přilbách znaky nacistických divizí. Jiný voják měl zase na těle vytetované heslo, kterým se honosily jednotky SS.