Falešný web ministerstva spravedlnosti dočasně zablokován

Praha – Ministerstvo spravedlnosti, které léta bojuje s falešnými webovými stránkami svého resortu, slaví dílčí úspěch. Stránky, které se tvářily jako oficiální, ale směřovaly uživatele na web s reklamou kontroverzního Centrálního registru dlužníků, dočasně končí. Městský soud vyhověl žádosti ministerstva, aby provozovatel falešné stránky zablokoval, dokud věc nevyřeší rozhodčí soud. Už dříve se resort totiž rozhodl provozovatele webu zažalovat.

„Podle nás se provozovatel stránek dopustil nekalosoutěžního jednání a dále zneužití názvu právnické osoby,“ vysvětlila důvody podání žaloby mluvčí spravedlnosti Tereza Palečková. Zástupce provozovatele webu Jiří Jehlička ale tvrdí, že internetové stránky jsou pouze rozcestníkem a jasně deklarují, že se nejedná o stránky ministerstva.

Běžný uživatel internetu na první pohled nic nepoznal. Když do internetového vyhledávače zadal ministerstvo spravedlnosti, hned první odkaz ho nasměroval přímo na web s reklamou Centrálního registru dlužníků. „Ty falešné stránky jsou pro běžného uživatele internetu matoucí, tváří se jako oficiální prezentace ministerstva, ačkoli ve skutečnosti propagují soukromý a dosti kontroverzní obchodní projekt,“ uvedla už dříve mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Palečková. 

Podobný problém jako ministerstvo spravedlnosti mají i resorty vnitra a financí. Oba se rozhodly se k žalobě připojit. Oficiální stránky ministerstva vnitra zde a ministerstva financí tady, falešné stránky vnitra zde a financí tady. „Ministerstvo financí se už od tohoto webu distancovalo v roce 2006 a nemá s ním nic společného,“ informoval mluvčí Jakub Haas. Mluvčí vnitra k tomu řekl, že dohoda s majitelem webové domény možná není. Sídlo firmy je totiž na Seychelách.

„Pokud ministerstvo chystá nějakou žalobu, tak je to celkem kuriózní, protože jí chystá na něco, co je ve světě i v Čechách obvyklé,“ prohlásil Jehlička.