Europoslanci ODS zdiskreditovali celou VZP, přiznal Šťastný

Praha – Poslanci Evropského parlamentu za ODS Milan Cabrnoch a Edvard Outrata převodem balíku akcií společnosti IZIP na neznámou švýcarskou firmu zdiskreditovali Všeobecnou zdravotní pojišťovnu (VZP). Myslí si to předseda zdravotnického výboru Poslanecké sněmovny Boris Šťastný (ODS). Ten v Hyde Parku rovněž navrhl, že pokud se stát nedozví, kdo skutečně vlastní podíl ve firmě provozující elektronické zdravotní knížky, měla by VZP dát od projektu, v němž je zapojeno dva a půl milionu lidí, ruce pryč. I přesto Šťastný požaduje, aby politici přinutili lékaře povinně zapisovat údaje o stavu svých pacientů do jednotného elektronického sytému, podobnému knížkám IZIP. Tuto povinnost by nejraději vynutil zákonem či začlenil do smluv s pojišťovnami.

„Já osobně bych podpořil zákon, který by přišel z ministerstva zdravotnictví,“ uvedl předseda sněmovního výboru s tím, že tak složitou úpravu, jakou je elektronizace zdravotnictví, nemohou připravovat řadoví poslanci. Tento zákon by dle Šťastného poskytovatelům péče zadával povinnost vpisovat do společného systému určitá data. Výrazně by to prý pomohlo k hospodárnosti celého systému zdravotnictví.

Celonárodní projekt zápisu údajů do jednotných systémů bojkotují zejména lékařské komory a svazy lékařů. „Neexistuje vůle lékařů a zdravotníků do té elektronické zdravotní knížky vpisovat potřebná data,“ stěžuje si poslanec. Doktory v tomto přesvědčení podporuje stínový ministr zdravotnictví David Rath (ČSSD). Jemu na takovém projektu nejvíce vadí, že by data byla dostupná na internetu, obává se proto, že by se mohlo s citlivými údaji obchodovat.

Pokud nebudeme znát vlastníka akcií IZIPu, VZP odstoupí od projektu

Ačkoliv lékařský expert největší vládní strany trvá na elektronizaci českého zdravotnictví, musí Boris Šťastný zároveň řešit nejasnosti obestírající prozatím jediný projekt elektronické zdravotní knížky IZIP. Stát do projektu, který spustila pojišťovna VZP, nalil za téměř deset let více než půl druhé miliardy korun, správní rada pojišťovny ovšem stále neví, kdo společnost vlastní. Zakladatelé projektu a nynější europoslanci za ODS Edvard Outrata a Milan Cabrnoch totiž převedli 49 procent akcií IZIPu na neznámou švýcarskou firmu, kterou zastupuje pouze její právník.

Šťastný tento krok v Hyde Parku bez okolků kritizoval. „Je to zcela nestandardní, chybná a neobhajitelná záležitost, která projekt IZIP diskredituje a bohužel diskredituje i celou VZP,“ myslí si Šťastný. Nezáleží prý přitom, že v kauze jde o jeho spolustraníky z ODS. „Já bych úplně stejně mluvil, kdyby to byli poslanci nebo jakýkoliv občan,“ dodal muž, jenž sám zdravotní knížku IZIP nemá. Občanští demokraté chování svých europoslanců podle šéfa pražské organizace dosud nijak neřešili.

Správní rada VZP nyní zadala řediteli pojišťovny Pavlu Horákovi, aby do 14. listopadu dodal výslekdy hloubkového auditu, jež mají vyjasnit hospodaření IZIPu. Součástí úkolů je i odtajnění skutečného vlastníka druhé části balíku akcií. „Chceme znát konkrétní fyzickou nebo právnickou osobu a chceme znát její záměr,“ žádá člen rady VZP. Pokud se to vedení státní zdravotní pojišťovny ani po tomto termínu nedozví, navrhuje Šťastný odstoupení od projektu. „Aby do něj nešly žádné peníze a abychom nepřebírali zbylé akcie ve společnosti,“ konstatoval. Zatím se totiž uvažuje o tom, že by stát podíl na projektu elektronických zdravotních knížek od švýcarského vlastníka odkoupil.