Kuře s Andrlíkem pašovali spolykaný kokain, čeká je vězení

Hradec Králové - Krajský soud v Hradci Králové dnes potrestal Oldřicha Andrlíka a Milana Kuře za pašování kokainu z Jižní Ameriky do Nizozemska pěti a 12 lety vězení. Druhému jmenovanému soud do trestu zahrnul i jeho předchozí trest za krádež, vyměřený loni Okresním soudem ve Svitavách. Rozsudek zatím není pravomocný, obžalovaní i státní zástupce si pro případné odvolání nechali lhůtu.

Oba muži společně s dalšími lidmi působili jako kurýři, kteří kapsle s kokainem polykali a v těle pak převáželi do Evropy. Čtyřiadvacetiletý Andrlík se u soudu k převážení drog přiznal, své cesty s kokainem popsal. Kuře obžalobu odmítl s tvrzením, že se na žádném převozu drog nepodílel. „Byl jsem v Jižní Americe na dovolené, Andrlíkova výpověď je křivé obvinění,“ řekl soudu šestadvacetiletý Kuře.

Podle spisu Andrlík v říjnu 2007 odjel do Nizozemska, kde mu další lidé nabídli převoz kokainu z Argentiny v těle - 4 tisíce eur (asi 100 tisíc korun) za kilogram převezené drogy. Andrlíkovi se podle spisu podařilo převézt v těle 0,75 kilogramu kokainu. V listopadu 2007 Andrlík a Kuře s dalším mužem odletěli do Peru, ze kterého převezli další kapsle s kokainem. Obžaloba Andrlíka také viní z toho, že se s dalšími lidmi pokusil v roce 2009 zorganizovat dovoz drogy z Peru. Andrlík prý sjednal dva kurýry z České republiky, ty však na cestě zpět do Evropy zadržela s drogou v těle policie.

Státní zástupce Jan Vodička v pondělí u soudu uvedl, že dva jiní čeští kurýři, které zadržela policie v Peru, si již odpykávají v tamních věznicích tresty v délce šesti let a osmi měsíců. O případném potrestání dalších členů skupiny neměl Vodička informace.