Březina byl obžalován ze zkreslování údajů o hospodaření a jmění

Praha – Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 2 podalo obžalobu na náměstka pražského primátora Karla Březinu (ČSSD). Březina se u soudu bude zodpovídat ze zkreslování údajů o hospodaření a jmění zkrachovalých firem, v jejichž statutárních orgánech působil. Dnes o tom informoval server Týden.cz. Březinovi hrozí až dva roky odnětí svobody a zákaz činnosti. Náměstek ale tvrdí, že se podle právního posudku ničeho nedopustil a chce se očistit u „nezávislého soudu“. O podání obžaloby se podle svých slov dozvěděl z médií.

„Dnešního dne byla soudu podána obžaloba,“ sdělil serveru obvodní státní zástupce pro Prahu 2 Tomáš Bláha. „Primátor zjišťuje okolnosti a čeká na vyjádření a postoj koaličního partnera,“ tlumočila stanovisko primátora Bohuslava Svobody (ODS) mluvčí pražského magistrátu Tereza Krásenská. Šéf pražské ČSSD Petr Hulinský uvedl, že ctí presumpci neviny. „Zásadní je rozhodnutí soudu, který rozhodne o vině či nevině. Pokud rozhodne o vině, Karel Březina by nemohl být členem rady,“ dodal.

Březinova kauza souvisí s tím, že v minulosti působil ve statutárních orgánech společností Porcela Plus a Concordia, které zkrachovaly. Zastupoval v nich věřitele. Později nastoupil do dozorčí rady Žižkov Station Development (ŽSD).

Karel Březina: „Nadále trvám na tom, že jsem se podle právního stanoviska, které měl státní zástupce k dispozici, ničím neprovinil, a hodlám se před nezávislým soudem očistit ode všech podezření… Zároveň bych chtěl zdůraznit, že jsem svým postupem nezpůsobil žádnou škodu a že nic z toho se netýká mého působení na magistrátu.“


Podle obchodního zákoníku ale člověk, který byl členem některého ze statutárních orgánů zkrachovalé společnosti, nesmí být ještě tři roky poté v představenstvech nebo dozorčích radách jiných firem. Výjimkou je případ, kdy to dotyčný oznámí na valné hromadě, která jeho působení odsouhlasí.

Březina to v případě společnosti ŽSD neuvedl. Podle něj ale povinnost informovat o působení ve zkrachovalých firmách platí až poté, co soud rozhodne o ukončení konkurzu nebo o zamítnutí insolvenčního návrhu.