Pitr ve Švýcarsku neuspěl s žádostí o azyl, může se ale odvolat

Praha – Švýcarský Federální úřad pro migraci zamítl žádost Tomáše Pitra o azyl. Šance, že se uprchlý podnikatel vyhne českému vězení, tak znovu poklesly. Pitr se ale proti rozhodnutí úřadu může do 30 dnů odvolat k soudu. Podle Pitrova advokáta je azylové řízení trojstupňové, celá věc se tak může táhnout ještě měsíce. Podnikatel svou žádost odůvodnil obavou o život a podjatostí české justice.

České ministerstvo spravedlnosti zatím žádnou oficiální informaci o zamítnutém azylu pro Pitra nemá - čeká, až Švýcaři rozhodnou definitivně. „My samozřejmě počkáme, až ve Švýcarsku bude zcela ukončeno azylové řízení a pak budeme žádat, aby bylo naplněno extradiční řízení,“ uvedl ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS). 

Kontroverznímu podnikateli soudy v Česku vyměřily celkem 6 let za daňové delikty a podezřelé machinace s akciemi. Do vězení ale nenastoupil a několik let se skrýval. Loni v červenci ho zatkla policie ve Švýcarsku, kde je od té doby ve vazbě. 

Cestu Tomáše Pitra do českého vězení by podle jeho právníků mohla zkomplikovat ještě případná obnova procesu v kauze daňových podvodů. O té bude městský soud rozhodovat na konci listopadu, dnes tam pokračoval výslech znalců. Pokud by soud rozhodl o obnově řízení a posléze by to rozhodnutí nabylo právní moci, tak by padl základ souhrnného trestu,„ uvedl k možnému budoucímu vývoji případu Pitrův obhájce. Nicméně procesních situací, které by v případě povolení obnovy řízení mohly nastat, je podle něj hodně. “V každém případě je pravda, že bude-li rozhodnuto o obnově, tak nebude dán základ žádosti České republiky o to, aby byl Tomáš Pitr dodán k výkonu trestu, protože nebude mít uložený žádný trest," dodal. 

V kauze daňových deliktů obžaloba vinila skupinu kolem Pitra z toho, že pomocí fiktivních faktur vymáhala po finančních úřadech vrácení daní. Ze šesti případů se jim to údajně podařilo pětkrát. Státu způsobili škodu asi 51 milionů korun. Pitr vždy tvrdil, že se podvod nestal a že důkazy leží na příslušném finančním úřadě. Proces se vrátil zpátky před městský soud kvůli stížnosti pro porušení zákona, kterou podala k Nejvyššímu soudu ve prospěch odsouzených bývalá ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová, aby mohli předložit nové důkazy.