Oslavy 28. října: Kladení věnců, přehlídky, vyznamenání

Praha – Česká republika si dnes připomíná 93. výročí vzniku samostatného československého státu. Oslavy zahájili prezident Václav Klaus, předseda Senátu Milan Štěch, předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová a pražský arcibiskup Dominik Duka položením věnců u Národního památníku na vrchu Vítkově. Při vojenské přehlídce prezident propůjčil vojenským jednotkám bojové prapory. Na Hradčanském náměstí složilo slavnostní přísahu téměř pět stovek nových vojáků. Další slavnostní shromáždění začalo v poledne v Národním muzeu. Oslavy večer završí tradiční udělování státních vyznamenání.

Ranního pietního aktu na Vítkově se zúčastnili také členové vlády, představitelé armády, další politici a zástupci Sokola, někdejších politických vězňů a válečných veteránů. Po položení věnců pak uctili minutou ticha památku všech, kteří v bojích za samostatnost Československa zahynuli.

Sborové „Tak přísaháme“ znělo dnes hromově Hradčanským náměstím. Před sídlem českých králů a prezidentů přísahalo téměř 330 studentů prvního ročníku Univerzity obrany a 153 nových vojáků české armády, kteří absolvují základní výcvik ve vojenské akademii ve Vyškově. Slavnostní přísaha je tradiční součástí oslav výročí vzniku ČSR.

„Složení vojenské přísahy je symbolický akt a je to také akt právní, kterým jste dobrovolně na sebe převzali obrovskou zodpovědnost,“ řekl nastoupeným vojákům a vojákyním prezident republiky Václav Klaus. Připomněl, že přísahali příslušníci legií za první světové války i vojáci za druhé války. Pro ně nebyla vojenská přísaha pouhou proklamací, brali ji vážně a mělo by to tak podle prezidenta být i u dnešních vojáků a vojákyň. Prezident dnes také jmenoval pět nových generálů Armády ČR.

Warning: include(/tpl/articleContentParts/video-set-public.phtml): failed to open stream: No such file or directory in /home/czechtv/ct24/pub2/class/ArticleContentPart.class.php on line 67 Warning: include(): Failed opening '/tpl/articleContentParts/video-set-public.phtml' for inclusion (include_path='/home/czechtv/czechtv/ct24/library/:/usr/share/php5:.:/usr/local/share/pear') in /home/czechtv/ct24/pub2/class/ArticleContentPart.class.php on line 67

V poledne se konalo slavnostní shromáždění v panteonu Národního muzea. Zahájeno bylo minutou ticha za letos zesnulou předsedkyni Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS) Andělu Dvořákovou. Zazněl husitský chorál i slovenská a česká hymna. I tady promluvili vrcholní představitelé země. Vzpomněli tradičně na období první republiky a odkaz její politické kultury. „Svoje slova a činy musíme poměřovat také tím, jak konali naši předchůdci v letech 1918 až 1938. Politické úkoly sice tehdy byly jiné, ale etický standard, který položil hlavně Masaryk, zůstává stále aktuální,“ řekl předseda Senátu Milan Štěch.

Na shromáždění vystoupil také současný předseda ČSBS Jaroslav Vodička. V kontroverzním projevu prohlásil, že sociálně vyloučení občané představují pro republiku větší nebezpečí než terorismus. Kritizoval sociální politiku státu a varoval před extremisty. „Sociální politika je nastavena tak, že žene lidi do bídy,“ řekl Vodička. Podotkl, že Německo ve 30. letech minulého století za hospodářské krize omezovalo státní výdaje a výsledkem byl nástup nacistů k moci. Sociální nepokoje ve Šluknovském výběžku podle něho není možné podceňovat. „Ukazuje se, že některými politiky vyzdvihovaná neviditelná ruka trhu nic neřeší,“ dodal.

Program slavnostního dne pokračoval na Hradčanském náměstí, kde prezident Václav Klaus po druhé hodině odpolední položil věnec k soše Tomáše Garrigua Masaryka. Prvního československého prezidenta si lidé v tento den připomínali i v dobách, kdy se na povel komunistické strany nevzpomínalo na vznik republiky, ale slavil se den znárodnění.

Warning: include(/tpl/articleContentParts/picture-set-public.phtml): failed to open stream: No such file or directory in /home/czechtv/ct24/pub2/class/ArticleContentPart.class.php on line 67 Warning: include(): Failed opening '/tpl/articleContentParts/picture-set-public.phtml' for inclusion (include_path='/home/czechtv/czechtv/ct24/library/:/usr/share/php5:.:/usr/local/share/pear') in /home/czechtv/ct24/pub2/class/ArticleContentPart.class.php on line 67

Večer prezident Václav Klaus udělí nejvyšší státní vyznamenání například veteránům druhé světové války z východní fronty – generálovi Mikuláši Končickému a plukovníkovi Václavu Djačukovi. Dále by se mezi celkem 21 vyznamenanými měla objevit jména jako hudební skladatel a klavírista Emil Viklický, olympijský vítěz ve skocích na lyžích Jiří Raška nebo Dagmar Lieblová, předsedkyně Terezínské iniciativy.

Oslav na Pražském hradě se zúčastní také bývalý prezident Václav Havel. Pětasedmdesátiletý Havel v posledních měsících kvůli svému zdraví pobývá v Hrádečku na Trutnovsku. Na oslavách bude naopak chybět premiér Petr Nečas (ODS), který je na návštěvě ve Spojených státech.

Součástí oslav státního svátku v Praze jsou i tradiční dny otevřených dveří v budovách parlamentu a dalších běžně nepřístupných místech. Zájem o prohlídky je letos větší než v předchozích letech. Interiéry obou parlamentních komor, Obecního domu či rezidence pražského primátora viděly od rána již stovky lidí. Senát otevřel návštěvníkům oba své paláce, Valdštejnský a Kolovratský. Velký zájem je i o poslaneckou sněmovnu. Kromě hlavního jednacího sálu lidé mohou navštívit zasedací místnosti a kanceláře některých parlamentních výborů. Pozadu v zájmu veřejnosti nezůstává ani primátorova rezidence na Mariánském náměstí. Nejvíce se lidé zajímají o primátorův byt, který je letos zpřístupněn vůbec poprvé.

Senát bude mít otevřeno do 17 hodin, poslední prohlídka začne v 16.30. Do sněmovny mohou zájemci o zhruba hodinovou prohlídku přijít do 16.00, Obecní dům pořádá prohlídky do 15 hodin a od 17 hodin se zde koná slavnostní Koncert pro republiku - symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK zahraje cyklus symfonických básní Bedřicha Smetany Má vlast. Rezidence pražského primátora by měla být přístupná až do 19. hodiny.

Warning: include(/tpl/articleContentParts/related-set-public.phtml): failed to open stream: No such file or directory in /home/czechtv/ct24/pub2/class/ArticleContentPart.class.php on line 67 Warning: include(): Failed opening '/tpl/articleContentParts/related-set-public.phtml' for inclusion (include_path='/home/czechtv/czechtv/ct24/library/:/usr/share/php5:.:/usr/local/share/pear') in /home/czechtv/ct24/pub2/class/ArticleContentPart.class.php on line 67

Kromě oficiálních akcí oznámily v Praze mítinky euroskeptická Strana práv občanů, která bude slavit den nezávislosti, a Koruna Česká (Monarchistická strana Čech, Moravy a Slezska), která prosazuje návrat ke království.

Československo vzniklo v roce 1918 po rozpadu vyčerpaného Rakouska-Uherska poraženého v první světové válce. Zaniklo 31. prosince 1992 rozdělením na Českou a Slovenskou republiku.