Dušičky se blíží, lidé na ně nemají

Praha - Lidé začínají šetřit i na dušičkových dekoracích. Ukázal to prodloužený víkend před svátkem zesnulých. Prodejci potvrzují, že za květiny, věnce a svíčky utrácejí zákazníci méně než v předchozích letech. Novým trendem jsou čistě přírodní materiály. O umělé a plastové výrobky přestává být zájem.

Chryzantémy, věnce, svíčky. Hřbitovní móda se přiliš nemění. Drobný vývoj je tu však přece znát. Zatímco před deseti lety zažívaly boom plastové dekorace, dnes se vracejí na výsluní zájmu přírodní materiály. „Ze hřbitovů mizí umělé květiny, lidé začínají dbát na ekologii. Je to vidět i na vazbě věnců, místo polystyrenových korpusů se používají slaměné,“ potvrzuje květinová designérka Jana Kuncová.

I když už existuje i poptávka po extravagantních nebo velmi luxusních dekoracích, většinou lidé volí klasické barvy a tvary. Pro dražší a barevnější dekorace si přicházejí spíše mladší lidé, starší dávají přednost levnějším variantám. Rozdíl je i mezi vesnicemi, kde si lidé častěji vyrábějí ozdoby sami, a velkými městy. Tam je škála výběru a tedy i cenový rozptyl téměř bez hranic. Nejlevnější věnce stojí kolem padesáti korun. Do květinářství ale pravidelně přicházejí i takoví zákazníci, kteří neváhají vynaložit i desetkrát více.

A ještě jedna změna: od roku 2008, kdy stát přestal přispívat na pohřby, lidé častěji volí skromnější variantu a ostatky svých blízkých ukládají do urnových hájů. A tam se víc než jedna malá kytička a svíčka prostě nevejde.