Stehlíkovo stíhání za kladenskou Poldi se znovu rozjede

Brno – Trestní stíhání Marka Stehlíka v kauze Poldi Kladno musí pokračovat. Nejvyšší soud (NS) svým rozhodnutím vyhověl dovolání šéfa žalobců Pavla Zemana proti loňskému zastavení stíhání, o němž rozhodl Krajský soud v Praze. Důvodem zastavení stíhání byla jeho údajná neúčelnost, podle Zemana ale nebyly pro takové rozhodnutí splněny podmínky. Krajský soud se musí i nadále zabývat Stehlíkovým podílem v kauze.

Marko Stehlík býval výkonným ředitelem kladenských hutí. V kauze Poldi byl obviněn ze zneužívání informací v obchodním styku a z porušování povinnosti při správě cizího majetku. Spolu s ním stanul před soudem také jeho otec a bývalý šéf Poldi Vladimír, jehož stíhání však bylo už dříve zastaveno ze zdravotních důvodů. Dalším obviněným je bývalý ekonomický ředitel oceláren Luboš Pejpa.

Vladimír Stehlík koupil Poldi prostřednictvím firmy Bohemia Art. I se synem byl obviněn už v roce 1996, oba byli čtyři měsíce ve vazbě. Policisté je obvinili z toho, že neodvedli 25 milionů korun na zdravotní pojištění zaměstnanců a daň ze mzdy. Kladli jim za vinu také to, že poskytovali své firmě Bohemia Art bezúročné půjčky, čímž ocelárny utrpěly škodu kolem 67 milionů korun. Další škoda zhruba 113 milionů korun vznikla podle policie kvůli neoprávněnému převodu majetku oceláren do nově založené společnosti Poldi Steel.

Krajský soud rozhodnutí o zastavení stíhání Marka Stehlíka odůvodnil tím, že ho čeká před Městským soudem v Praze další proces v kauze spojené s firmou Letka Team. Je prý pravděpodobnější, že se podaří prokázat právě tuto trestnou činnost, a to i díky tomu, že kauza, kterou má řešit městský soud, je novějšího data. V případu Poldi už od spáchání údajné trestné činnosti uplynula dlouhá doba. Důkazní situace je navíc velmi komplikovaná.

V kauze Letka Team čelí podle dostupných informací Stehlík obvinění z pokusu o vydírání a zkrácení daně. Státu podle žalobců způsobil spolu s dalšími údajnými pachateli škodu 118 milionů korun. Problémy se zákonem měl Stehlík už v minulosti. Středočeský krajský soud jej poslal v říjnu 2008 na 2,5 roku do vězení za poškozování věřitele.

Podle pravomocného verdiktu v roce 1996 poškodil několik společností, kterým firma Bohemia Art dlužila peníze. Stehlík senior nedávno oznámil, že hodlá kandidovat v případné přímé volbě prezidenta. V souvislosti s pádem Poldi požaduje od státu zhruba 1,4 miliardy korun. Krach firmy a trestní stíhání považuje za spiknutí. Podal proto trestní oznámení na více než 20 lidí.