Fagan v Karlových Varech neuspěl, dluhopisy jsou promlčeny

Praha/Karlovy Vary – Ministerstvo financí odmítlo požadavky na proplacení dluhopisů města Karlovy Vary z roku 1924, které vznesl americký právník Edward Fagan. Ten už dříve uvedl, že za ně požaduje kolem deseti miliard korun. Závazky z těchto dluhopisů jsou několik desítek let promlčeny. Bývalému právníkovi, který je v Česku znám tím, že v minulosti zastupoval odpůrce jaderné elektrárny Temelín, stejné stanovisko zopakoval také karlovarský primátor Petr Kulhánek. Ten se dnes s Faganem setkal na radnici.

Resort ministra Miroslava Kalouska (TOP 09) provedl právní analýzu a rešerši všech historických dokumentů, které poskytly archiv České národní banky a Národní archiv. Ministerstvo prostudovalo i právní podklady poskytnuté z USA. Z analýzy vyplývá, že se někdejší Československá socialistická republika se závazky vyplývajícími z těchto dluhopisů vypořádala, a to odděleně jako součást takzvaného tuzemského a zahraničního bloku.

Faganův pokus uplatňovat nároky z dluhopisů vydaných evropskými emitenty před druhou světovou válkou není ojedinělý. V už proběhnuvších soudních sporech ve státě New York, ve kterých Fagan vystupoval nejprve jako právní zástupce a později jako žalovaná strana, byly tyto nároky zamítnuty mimo jiné právě kvůli uplynutí promlčecích lhůt, uvedl mluvčí ministerstva Ondřej Jakob.

0Primátor Karlových Varů Petr Kulhánek (KOA): „Vysvětlil jsem mu, že město Karlovy Vary již mnoho desítek let s tím případem nemá žádnou spojitost, protože od roku 46 tyto závazky převzal stát.“


Edward Fagan dnes dorazil krátce před polednem na karlovarský magistrát, kde jej osobně přijal primátor Petr Kulhánek. Krátká schůzka se odehrála ve formálním duchu, karlovarský primátor Faganovi zopakoval, že celou záležitostí karlovarských dluhopisů se zabývá již výhradně ministerstvo financí. Bývalý americký právník po schůzce novinářům řekl, že celou věc bude chtít vyřešit soudní cestou a do Karlových Varů se znovu vrátí

Karlovy Vary vydaly celkem 1 000 cenných papírů s nominální hodnotou 500 a 1 000 dolarů. Dluhopisů mělo být emitováno za celkem 1,5 milionu zlatých dolarů, uvedl Rudolf Píša z Muzea cenných papírů. S dluhopisy se po vytištění obchodovalo na newyorské burze. V roce 1938 ale byly Karlovy Vary připojeny k Německé říši a splácení se během války zastavilo. V roce 1946 stát převzal záruku za splácení dluhopisů a byla snížena úroková sazba na čtyři procenta s prodloužením splatnosti do 1. ledna 1966. „Mezi ministerstvem financí ČSSR a zahraničními majiteli dluhopisů bylo 25. května 1984 podepsáno memorandum o zaplacení neuhrazených dluhopisů, kdy stát uzavíral tuto záležitost,“ dodal Píša.

Video Reportáž a vstup Marka Štětiny
video

Reportáž a vstup Marka Štětiny