Lékaři připravili plán protestů, Heger dostal čas do pondělí

Praha - Lékaři by mohli během příštího roku znovu hromadně podávat výpovědi z českých nemocnic. Po dnešním celostátním setkání Lékařského odborového klubu tím pohrozil Martin Engel, předseda lékařských odborů. Těm vadí, že ministr zdravotnictví odmítá doktorům garantovat zvýšení platů o 10 procent, které si vybojovali v akci Děkujeme, odcházíme. Plán protestů, kterými by se domáhaly slíbeného nárůstu platů v nemocnicích, zveřejní lékařské odbory až v pondělí. Chtějí tak dát Leoši Hegerovi (TOP 09) prostor na hledání peněz. Omezení péče ani výpovědi zatím neplánují, vyplynulo z výsledků dnešního jednání odborů. Do začátku prosince se chtějí domáhat slíbeného zvýšení platů jen happeningy.

Pokud by návrh vyhlášky o úhradách péče pro příští rok s penězi na růst příjmů nepočítal, chystají odbory přitvrdit. Už dříve ministra ultimativně vyzvaly, aby jim zaručil růst platů do půlnoci z pátku na sobotu. Ministr chce slib splnit, neví ale, zda se to podaří od 1. ledna. „Od 7. listopadu jsou připraveny kroky v reakci na vyjádření pana ministra,“ řekla místopředsedkyně Lékařského odborového klubu - Svazu českých lékařů (LOK-SČL) Jana Vedralová. Půjde podle ní o akce, které se rozšíří po celé republice. „Budou to postupné akce, které budou připomínat panu ministrovi závazek vlády ČR,“ upřesnila pro ČT24.

Lékaři už scénář případných protestů za vyšší platy vytvořili, s nátlakem ale chtějí vyčkat až do příštího pondělí. „Máme ho připravený, jsme na něm dohodnutí,“ prohlásila Vedralová, zároveň však upozornila, že akce odborů se pacientů nedotknou. „Dosavadní úroveň zdravotní péče nebude nijak ohrožována,“ dodala. 

Martin Engel, předseda Lékařského odborového klubu:

„Rozhodně se té akce nezříkáme. Jsme hrdí na to, jak proběhla a jak vypadala. Nikdy jsme neřekli, že Děkujeme, odcházíme číslo dvě není vůbec možné.“


Scénář protestů vypracovala Zdravotnická trojka (Z3), krizový štáb složený z vedení LOK-SČL, Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče a profesní a odborové unie zdravotnických pracovníků. Dohromady zastupují 48 tisíc, lékařů, sester, záchranářů či sanitářů ve více než 180 nemocnicích.

Zdravotnická trojka navazuje na odborové protesty, ve kterých se podařilo lékařským odborům dosáhnout zvýšení tarifních platů lékařů pro letošní rok o 5 tisíc až 8 tisíc korun. Pokud příští rok zdravotníci peníze nedostanou, chtějí odboráři požadovat demisi vlády.

Video Rozhovor s Janou Vedralovou
video

Rozhovor s Janou Vedralovou

Scénáře dalšího postupu předloží ke schválení svým členům všechny tři organizace. O možném připojení k protestům bude jednat příští týden také Česká asociace sester, která podepsala pro sestry podobné memorandum jako LOK-SČL pro lékaře.

Odbory: Chceme slyšet jasné slovo

Odboráři chtějí slyšet od ministra jasné slovo, jak zajistí navýšení platů v příštím roce. Chtějí mít v úhradové vyhlášce stanoveno, že nemocnice dostanou peníze na desetiprocentní navýšení platů zdravotníků. Podle ministra ve vyhlášce ale konkrétní procento z příjmů od pojišťoven na platy vymezeno nebude.

Lékařské odbory odpočítávají Hegerovi čas
Zdroj: ČTK
Autor: Michal Krumphanzl

Podle nejnovějších prognóz ministerstva financí pro příští rok poroste ekonomika pomaleji. Zdravotnictví navíc bude zatíženo růstem daně z přidané hodnoty. Podle ekonomického náměstka ministra Petra Noska by to měli odboráři ve svých požadavcích na plnění memoranda zohlednit. To ale Engel odmítá. „To mě nezajímá, hry s DPH jsou hry státu, ten si určuje pravidla, a když tu má nějaký závazek, tak by ho měl umět zohlednit,“ prohlásil.

Česká lékařská komora podle svého šéfa Milana Kubka podpoří protesty všech lékařských organizací. Nechce ale, aby se proti sobě postavily jednotlivé skupiny lékařů, tedy třeba nemocniční a soukromí doktoři. Pacientů se prý minimálně do konce roku protesty nedotknou. Tvrdší akce mají odbory případně neústupnosti ministra Hegera nachystané na leden.