Za mediální analýzy platí Vondra statisíce

Praha - Ministerstvo obrany podle Mladé fronty Dnes (MfD) platí v době úspor statisíce za honoráře pro externího mediálního poradce. Ministr Alexandr Vondra (ODS) si za státní peníze nechal vypracovat například analýzu, jak působil v diskusním pořadu České televize. Jen za dva měsíce dostal externí analytik ministerstva Petr Blažek na honorářích 280 tisíc korun, tedy o 30 tisíc více, než je plat ministra. Ministerstvo má přitom patnáctičlenný tým kvalifikovaných lidí v tiskovém oddělení.

V účtech se podle MfD objevují položky, jako například 26.500 korun za „komplexní analýzu vystoupení ministra v Otázkách Václava Moravce na ČT“ nebo 43.750 Kč za analýzu Vondrova výkonu v pořadu Hyde park. 

Obraťte se na mluvčího, vyjde vám vstříc,„ reagoval Vondra na žádost MfD o vysvětlení. Podle mluvčího Jana Pejška dělá Blažek “specifický typ činnosti, který nelze zajistit z interních zdrojů". Jinde to ale jde - na vnitru například zpracovávají podle jeho mluvčího Pavla Nováka mediální analýzy pro ministra Jana Kubiceho výhradně lidé z tiskového odboru.