Mrtvých na silnicích bylo v říjnu o 30 méně než loni

Praha – V říjnu zemřelo při dopravních nehodách 55 lidí. Přestože poslední den statistiku zhoršil, když zemřeli dva lidé, stále zůstává velmi příznivá. V posledních dvaceti letech nikdy během desátého měsíce roku neměly nehody méně obětí – loni jich bylo o 30 víc než letos. K poměrně nízkému počtu tragických nehod přispělo i slušné chování řidičů, resp. nepříliš vážné následky jejich pochybení během prodlouženého víkendu, kdy lidé vyjížděli díky třídennímu volnu a současně hromadně mířili na „dušičky“.

Prodloužený „dušičkový“ víkend si vyžádal pouze tři oběti, loni jich přitom bylo deset – přitom i takový výsledek byl velmi příznivý, v letech předchozích se totiž statistika často blížila ke dvaceti mrtvým, například v roce 2001 dosáhl počet obětí dokonce na 21.

Nejtragičtějším dnem byl letos v říjnu jedenáctý den měsíce, kdy zemřelo při nehodách šest lidí. Dva dny v měsíci skončily s bilancí čtyř mrtvých, naopak v pěti dnech policisté nezaznamenali ani jednu tragickou havárii.

Říjen byl výjimečně klidný i v rámci letošního roku. Průměrný denní počet úmrtí při nehodách nedosáhl ani na dva lidi, dlouhodobě přitom umírají denně průměrně více než dva lidé. Letos dosáhli řidiči ještě na příznivější výsledek v lednu a březnu, kdy na silnicích zahynulo 42, resp. 45 lidí. Naopak v srpnu se tragická statistika zastavila až na 78. V září se potom stalo 68 tragických nehod.

Policisté ale varují před listopadem, kdy kvůli chladnému počasí, dešťům a nastupující zimě a mlhám často vyskakují statistiky mrtvých na silnicích velmi vysoko.