ČSSD rozjela protestní petici za odchod Nečase

Praha – Sociální demokraté v tažení proti vládním reformám chtějí dát vedle kritiky na půdě Poslanecké sněmovny ČR možnost vyjádřit protest také veřejnosti. Proto před začátkem zasedání dolní parlamentní komory vedle ohlášení obstrukčního postupu při jednání oznámili také start celostátní podpisové akce proti nespravedlivé důchodové reformě a za odchod premiéra Petra Nečase. Podle slov místopředsedy ČSSD Jiřího Dienstbiera organizuje strana podepisování protestního textu na sedmdesáti místech po celé ČR.

V petičním textu se hovoří o nespravedlnosti důchodové reformy, která představuje „riskantní vyvedení prostředků ze státního průběžného systému do soukromých fondů.“ Ohrožuje prý výplaty důchodů současným i budoucím generacím a podle přesvědčení ČSSD, s nímž mohou lidé stvrdit souhlas svým podpisem, povede ke zvýšení DPH u základních životních potřeb.

„Požaduji, aby vláda Petra Nečase podala demisi a umožnila tak konání nových voleb,“ citoval z petičního textu Dienstbier. Sobotka zopakoval, že reformy nejsou spravedlivé, protože jejich náklady platí pouze středně a nízkopříjmové skupiny obyvatel. Vláda by prý s ohledem na současnou nejistotu a hospodářské problémy v celé Evropě měla důchodovou reformu odložit.

Text petice ČSSD:

1. Jako občanka/občan České republiky zásadně nesouhlasím s vládním návrhem důchodové reformy, spojeným s riskantním vyvedením prostředků ze státního průběžného systému do soukromých fondů, neboť tato změna ohrozí výplatu důchodů jak současným důchodcům, tak budoucím generacím a přivodí zvýšení daně z přidané hodnoty u základních životních potřeb. Svým podpisem pod touto peticí podporuji úsilí poslanců a senátorů ČSSD všemi demokratickými prostředky zabránit přijetí chybné a nespravedlivé důchodové reformy.

2. Nesouhlasím s tím, aby vláda Petra Nečase nadále realizovala politiku založenou na reformách výhodných pouze pro ty nejbohatší, na zvyšování nepřímých daní, včetně daně z přidané hodnoty, zdražování zdravotní péče a na plošných škrtech, které poškodí hospodářský růst, zvýší nezaměstnanost a prohloubí sociální rozdíly ve společnosti. Požaduji, aby vláda Petra Nečase podala demisi a umožnila tak konání nových voleb. Podporuji rovněž vyvolání hlasování o nedůvěře vládě v případě, že Nečasova vláda neustoupí od prosazení důchodové reformy, založené na tunelování státního průběžného systému.