Pomaturitní studium jazyků se zřejmě do budoucna prodraží

Praha - Studenti ročního pomaturitního studia jazyků mají přijít o studentské výhody. Nově by si měli sami platit zdravotní a sociální pojištění, což zvýší jejich výdaje zhruba na dvojnásobek. Počítá s tím chystaná vyhláška ministerstva školství, která má začít platit od roku 2013. Ministerstvo prý bylo nuceno vyhlášku změnit, protože není právně korektní. Navíc se tak ušetří peníze ze státního rozpočtu.

„Jedná se o omezení jednoletých kurzů cizích jazyků s denní výukou, které již v současné době neplní účely, pro které byly původně vytvořeny. Vzhledem k vyšší možnosti přijímání na vyšší odborné a vysoké školy se snižuje počet žáků v těchto jednoletých jazykových kurzech,“ píše se v textu vyhlášky. Pokud by si studenti sami platili pojištění, cena studia by se ze současných 20 tisíc korun zvýšila zhruba na dvojnásobek. Petr Pasek z Asociace jazykových škol a agentur (AJŠA) konstatoval, že toto opatření by zásadně ztížilo mladým lidem cestu ke vzdělání. 

Studenti mají být dobře jazykově vybaveni díky státní maturitě

Studenti prý už nebudou tyto školy potřebovat, protože díky státní maturitě se zkvalitní jazyková příprava na středních školách. Ve vyhlášce jsou ale zmíněny i ekonomické důvody, stát totiž ušetří na nákladech na sociální a zdravotní pojištění studentů. „Současně tato změna přispěje k tomu, že žáci nebudou odkládat volbu další vzdělávací dráhy či zapojení do pracovního procesu“. Je prý také otázkou, zda v době ekonomické recese podporovat jazykové vzdělávání, když například výuka počítačových dovedností podporu nedostává.

Mluvčí ministerstva Renáta Bartková Sodomová navíc upozornila, že vyhlášku prý musejí změnit, protože každoroční zařazování seznamu škol do vyhlášky nebylo v souladu se zákonem o státní sociální podpoře. Ten má ale v gesci ministerstvo práce, a pokud bude zařazování jazykových škol do vyhlášky upraveno lépe, mohli by podle mluvčí studenti těchto škol v budoucnu znovu využívat studentské výhody.

Petr Pasek, Asociace jazykových škol a agentur (AJŠA):   

„Bude méně studentů, tím pádem i méně kantorů, školy odvedou méně na daních, a de facto si myslíme, že to je kontraproduktivní. Plus se samozřejmě sníží potenciálně jazyková vybavenost mladých lidí, což je v přímém rozporu s deklarací státu na podporu jazykového vzdělávání.“


Jazykovky chtějí s ministerstvem ještě jednat. Změna by měla začít platit od roku 2013. Žáci, kteří budou v tomto školním roce maturovat, by tak byli poslední, kterých by se zvýšení ceny jazykového studia nedotklo. Podle vyhlášky by si zdravotní a sociální pojištění nadále nemuseli platit žáci vzdělávající se v diagnostických ústavech, lidé absolvující až dvouletou přípravu k přijetí za člena církevního řádu a za určitých podmínek také studenti zahraničních středoškolských programů vyučovaných v České republice.