Elitní zpravodajci se opili, armáda je posílá z Afghánistánu domů

Praha - Česká armáda stahuje z americké základny Shank v afghánském Lógaru dva vojáky. Ti se před několika dny opili takovým způsobem, že musela zasahovat americká vojenská policie. Elitní vojáci z rozvědky Vojenského zpravodajství by měli odletět do České republiky ještě v listopadu, přijdou i o část platu. Píše o tom dnešní Právo s odvoláním na dobře informované zdroje. Vojenské zpravodajství nechtělo věc komentovat.

Zdroj: www.mise.army.cz Autor: Rostislav Toman

Podle listu jednoho z českých vojáků zadržela americká vojenská policie, protože dělal na základně nepořádek. Muž se vzpouzel a byl drzý. Američani ho pak předali české Vojenské policii. Ta dechovou zkouškou zjistila, že zpravodajec je opilý. Vojenští policisté poté provedli test v ubytovně, kde bydlí zpravodajci, a objevili dalšího opilého vojáka.

„Tito vojáci v podstatě okamžitě končí svoji práci v zahraniční operaci, budou repatriováni v nejbližších dnech a samozřejmě si ponesou následky,“ popsal další osud opilců náčelník generálního štábu Vlastimil Picek.

Vedení Vojenského zpravodajství nechtělo chování svých mužů, kteří mají v Afghánistánu za úkol sbírat citlivé informace, nijak hodnotit. „Vojenské zpravodajství tuto věc nebude komentovat,“ uvedl mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Za pití alkoholu bude vojákům na čas omezen plat, který je přibližně 25 000 korun. Navíc jakmile opustí horkou afghánskou půdu, přijdou o zvláštní příplatek za to, že sloužili v zahraničí. Ten se podle funkce pohybuje v rozmezí 5-7 tisíc dolarů, tedy přes 120 tisíc korun. 

V Afghánistánu ani kapku. Ani mimo službu

V afghánské misi NATO se v minulosti setkávali s případy opilství ve službě, velitel mezinárodních jednotek Stanley McChrystal proto před dvěma lety alkohol úplně zakázal. Také české předpisy pití na misích vylučují a vojáci dodržováná takzvaného „suchého zákona“ přísně kontrolují.

Pár piv si nesmějí dát ani mimo službu. „Já jsem byl s delegací v Afghanistánu dvakrát a my jsme tento zákon absolutně dodržovali, neexistovala ani nějaká schwarzenberská placatice. Vojáci ho musí dodržovat také,“ komentoval incident příslušníků mise ministr obrany Alexandr Vondra.

Přístup k alkoholu chápe každá armáda po svém. Zatímco Američané dodržují na zahraničních misích nemilosrdný suchý zákon, Evropané tak přísní nejsou. Jiný český voják má proto z mise v Iráku odlišné zkušenosti. „Na britské základně v Basře dostávali vojáci na každý den nějaký žeton, který mohli vyměnit. Myslím, že ten limit byl dvě velká piva,“ vzpomíná Igor Klimeš.

Incidenty českých vojáků v zahraničních misích:

0V letošním roce byl z Afghánistánu již v březnu stažen voják, který údajně slovně napadl důstojníka své jednotky. Urážel prý i místní civilní pracovníky. Domů museli před dvěma lety i příslušníci české mise v Kosovu, kteří se rovněž opili a poprali, jiní kouřili marihuanu. V Afghánistánu se v minulosti objevil také případ, kdy dva vojáci veřejně nosili na šatech nacistické symboly.