SOS Student sbírá podpisy na petici proti školnému

Praha – Iniciativa SOS Student vyráží opět do pražských ulic sbírat podpisy proti zavedení školného na státních vysokých školách. Se svou kampaní začali ráno před Vysokou školou ekonomickou v Praze. Po půl desáté se přesunuli před hlavní nádraží. Akce má vyvrcholit v týdnu kolem 17. listopadu, kdy mají stánky s peticí vyrůst před univerzitami po celé republice. Objeví se například v Městci Králové, Nymburku nebo Kolíně. Petice proti zpoplatnění studia začala kolovat na začátku září, a dodnešního dne už nasbírala kolem 6 000 podpisů.

„V současné době máme kolem šesti tisíc podpisů. Potřebujeme dosáhnout minimálně deseti tisíc, aby to došlo do petičního výboru Poslanecké sněmovny k veřejnému projednání. Jsme zásadně proti jakékoli formě školného na všech úrovních,“ podotkl člen širšího vedení SOS Student Jaromír Petelík.

Dle organizace by se školným omezil přístup lidí ke vzdělání

Kdyby bylo dle Petelíka zavedené školné klasickou formou, zadluží se rodina studenta. „Omezí se tak přístup lidí ke vzdělání. Odložené školné by zadlužilo rodinu studenta v začátcích jeho studia. Vstupoval by tak už do počátků svého života s dluhem,“ dodal. Podle něj školné nikomu neprospívá. Pouze bankovním institucím, které poskytují půjčky. Navíc dle něj nemůže nikdo zaručit, že školné nebude růst. Stejnými argumenty odmítla školné i Rada vysokých škol.

„Spolupracujeme s mnoha subjekty, ale občanské sdružení SOS Student je nezávislá organizace,“ dodal Petelík. Dle poslance Waltera Bartoše vede koalice bohatou debatu, jak by školné mělo vypadat. „Proto si myslím, že je iniciativa studentů zatím předčasná. Měl by to být model spojený spíše s daňovým systémem. Půjčovatelem peněz by nebyly banky, ale stát,“ vysvětlil Bartoš.

Se školným se počítá v koaliční smlouvě, mělo by být zavedeno od roku 2013. Maximální výše školného by měla být podle vlády 10 tisíc korun za semestr. V případě takzvaného odloženého školného by banky školám zaplatily za pomoci státní záruky za studenty již během studia. Ti by začali platit až poté, co v zaměstnání dosáhnou průměrného platu. Fungování plateb za studium má být řešeno v zákoně o finanční pomoci studentům. Ten by měl kabinet dostat na stůl ještě tento měsíc. Návrh počítá mimo jiné se systémem půjček a grantů na studium.