ČRo: Starosta Mlejnský zřejmě opsal svoji diplomovou práci

Praha - Starosta pražského Jižního Města Dalibor Mlejnský (ODS) čelí podezření, že opsal svoji diplomovou práci. Ze dvou nezávislých posudků vyplývá, že jeho magisterská práce na téma Založení pražské univerzity, zpracovaná na Univerzitě Jana Amose Komenského, je z velké části plagiát. Uvedl to dnes Český rozhlas 1 - Radiožurnál. Mlejnský žádné pochybení nepřipouští, podle něho k tomuto tématu není možné napsat něco nového.

Posudky pro Český rozhlas zpracovala vedoucí Ústavu dějin Univerzity Karlovy Ivana Čornejová a Jiří Stočes ze Západočeské univerzity. Oba se shodují v tom, že práce je z valné většiny opsaná, a to především ze dvou knih - Jacquese Le Goffa Intelektuálové ve středověku a z Dějin Univerzity Karlovy. „Desátá kapitola diplomové práce je totiž zcela totožná s kapitolou Karolinum. Kolejní systém v uvedené příručce a také následující kapitoly 11-13 v diplomové práci jsou doslova opsanou kapitolou Kališnická univerzita. Autorem uvedených čtyř kapitol diplomové práce tedy není Mlejnský, ale Michal Svatoš,“ konkrétně uvádí Stočes.

„Diplomová práce vůbec nemá poznámky. To je nepřípustné na jakékoli vysoké škole u jakékoli vědecké práce. Je zde připojen jen velice omezený soubor prací, ze kterých autor údajně čerpal. Samozřejmě ale čerpal pouze z těch dvou zmíněných. A to tak, že doslova,“ uvádí Ivana Čornejová.

Mlejnský veškerá obvinění odmítá

Mlejnský žádné pochybení nepřipouští. Podle něho k tomuto tématu není možné napsat něco nového, vždy se tak musí vycházet z již napsaného. „Tu diplomovou práci jsem vypracoval tak, jak jsem ji vypracoval. Prošla přes posuzovací komisi. Můj garant, se kterým jsem tu práci připravoval, ji označil za vyhovující nebo za dobrou. Obhájil jsem ji u státnic a prošla státnicovou komisí. Možná se to nelíbí tomu, kdo to posuzoval, ale takový je fakt,“ reagoval starosta.

Rektor Univerzity Jana Amose Komenského Luboš Chaloupka slíbil, že se prací bude škola znovu zabývat. Obvinění z plagiátorství čelil například i poslanec ČSSD Miroslav Svoboda. V jeho případě to potvrdila i Vysoká škola finanční a správní, titul inženýra mu ale sebrat nemůže.