Hejtmani se kvůli rušení lůžek v nemocnicích obrací na ÚOHS

Brno – Kvůli rušení deseti tisíc lůžek v nemocnicích se chtějí hejmani obrátit na antimonopolní úřad. Zánik lůžek, na kterém se dohodlo ministerstvo zdravotnictví se zdravotními pojišťovnami, podle hejtmanů nese znaky kartelové dohody. Ministerstvo tvrdí, že jsou rušená lůžka nadbytečná a jejich zánikem se ušetří. Podle krajů naopak tento krok povede k destrukci, negativismu a dalšímu prohloubení krize v systému zdravotnictví.

Zásah do lůžkového fondu, jaký si pojišťovny s ministerstvem dohodly, je podle hejtmanů bezprecedentním zásahem do systému veřejného zdravotnictví a od roku 1991 nemá obdoby. Hejtmani si to vysvětlují jako výsledek tlaku různých nátlakových skupin na ministerstvo. „Bohužel jde jen o ekonomické zájmy pojišťoven, které de facto nemají majitele, a management těchto pojišťoven je svrchovaným a téměř neomezeným správcem finančních prostředků v systému veřejného zdravotnictví,“ tvrdí hejtmani.   

Rozhodnutí podle hejtmanů také popřelo veškerou práci v regionech, kde se v odborných komisích nad optimální podobou lůžkového fondu scházeli odborníci. Ministerské rozhodnutí naopak podle hejtmanů otevírá obrovský prostor pro lobbismus, klientelismus a korupci v nejširším možném měřítku, protože jen zaměstnanci pojišťoven rozhodnou, kde která péče bude. 

Ministerstvo lůžka ruší s vysvětlením, že chce přesměrovat péči do ambulancí a z uspořených peněz umožnit nemocnicím zvýšit platy zdravotníkům. Podle Romana Krause, ředitele Fakultní nemocnice Brno, kde se ruší 127 lůžek, však může být o finančních přínosech řeč jen sotva. Nějaké peníze může nemocnici přinést jen snížení počtu lůžek v dětské nemocnici, kde místo nich vzniknou lůžka pro rodiče. Část z nich si pobyty platí.   

Rušení deseti tisíc lůžek už dřív kritizovala Asociace českých a moravských nemocnic. „Ministerstvo a osm zdravotních pojišťoven se nemohou domluvit, že budou vypovídat hromadně smlouvy stovkám partnerů, je to kartel jak hrom,“ uvedl její právník Stanislav Fiala.