Papalášem roku zvolen prezident Klaus

Praha – Prezident Václav Klaus vyhrál v anketě o Papaláše roku 2011, když těsně porazil středočeského hejtmana Davida Ratha. Skokanem roku se stal předseda Věcí veřejných Radek John a v kategorii Prasárna roku hlasovali lidé nejvíc pro velkou koalici na pražském magistrátu. Pořadatelé ankety chtějí poukazovat na negativní jevy v české politice.

„Zvítězil Václav Klaus a na záda mu dýchal David Rath, ten souboj byl opravdu těsný,“ řekl pořadatel ankety Miroslav Balatka. Pro Klause totiž hlasovalo 2 677 lidí, Rath pak obdržel o 200 hlasů méně. Celkem došlo do ankety přes 20 tisíc hlasů, přičemž z jednoho počítače bylo tentokrát možné zaslat tři hlasy. 

Za Klausem a Rathem se v hlasování o titul Papaláš roku umístili ministr školství Josef Dobeš (VV) a Vít Bárta z téže strany; lidé nezapomněli poslat hlasy ani ministrům životního prostředí Tomáši Chalupovi (ODS) a ministrovi kultury Jiřímu Besserovi.   

Radek John si v kategorii Skokan roku vedl suverénně; k vítězství mu pomohlo 1 725 zaslaných hlasů. Přes tisícovku hlasů lidé zaslali také bývalému šéfovi Sazky Aleši Hušákovi a lékaři Jaroslavu Bartákovi, kterého stíhá policie kvůli sexuálnímu napadání jeho asistentek.   

Těsný byl výsledek i v kategorii Prasárna roku. Zatímco vítězným architektům koalice na pražském magistrátu přišlo 1 224 hlasů, jen o 28 méně jich získali aktéři kauzy exministra životního prostředí a nynějšího místopředsedy ODS Pavla Drobila. Obžalobu z nepřímého úplatkářství na jeho bývalého poradce Martina Knetiga podala v pondělí státní zástupkyně Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1.

Zasláním dalších hlasů lidé poukazovali například i na boj o kůrovcem zasažené stromy na Šumavě, investice některých pražských radnic do firmy Key Investments či kontroverzní výběrové řízení na likvidaci starých ekologických škod.