Existence desetiny soukromých středních škol je ohrožena

Praha - V příštích čtyřech letech zanikne až desetina soukromých středních škol, od roku 2005 už jich zaniklo 12 až 15 procent. Oznámil to předseda Sdružení soukromých škol Čech, Moravy a Slezska Vladimír Kolder s tím, že privátní školy musejí být efektivnější než veřejné a snažit se studentům nabídnout něco navíc. Žáci ze soukromých škol mají přitom často velmi dobré výsledky, což ukázalo i dnešní ocenění nejlepších učňů z celé republiky v Senátu.

Kvůli slabým populačním ročníkům nastupuje na střední školy čím dál méně dětí, většina se tak dostane i na veřejných školách na obory s maturitou. „Kdybychom na těch technických oborech ještě vybírali školné, nemáme tam už vůbec nikoho,“ uvedl Kolder s tím, že většina soukromých učilišť poplatky nevybírá a musí si na provoz sehnat peníze jinak. Soukromé střední školy dostávají příspěvek od státu, který je o deset procent nižší než pro veřejné školy. Při započtení dalších finanční zdrojů, například od krajů, je prý ale soukromé školství pro stát o 37 procent levnější.

„Školy nabízejí doplňkové činnosti, mají lepší vnitřní organizaci, víc spolupracují s firmami v regionu,“ popsal Kolder, kde získávají další finanční zdroje. Školy se prý naučily i čerpat peníze z evropských fondů. Jeho spolek sdružuje 350 soukromých škol, tedy asi 60 procent z celkového počtu.

Učňové dostali v Senátu vyznamenání 

Soukromou školu si vybrala i jedna z dnešních oceněných Barbora Šimůnková, která třetím rokem studuje gastronomii na Střední škole gastronomické a hotelové v pražském Braníku. Bára přitom na školu přešla po čtyřech letech studia na nižším gymnáziu. „Vybrala jsem si ji, protože je nejlepší, nabízí nejvíc praxe a spolupracuje s nejlepšími hotely v Praze,“ vysvětlila. Talentovaná dívka už získala zlatou medaili v mezinárodní soutěži GASTRO JUNIOR NOWACO CUP, mimo školu absolvovala množství odborných kurzů a před pár dny jí přišlo přijetí na pařížskou kulinářskou školu Le Cordon Bleu.

Spolu s mladou kuchařkou dnes místopředseda Senátu Přemysl Sobotka ocenil i dalších 21 vynikajících učňů ze soukromých škol. Je mezi nimi třeba Jan Šimůnek z libereckého nábytkářského učiliště, který i přes svůj sluchový handicap opakovaně vítězí v celostátních soutěžích truhlářů.

Kvůli demografickému propadu nastoupilo v září na učiliště o šest procent méně žáků než loni. Ministr školství Josef Dobeš (VV) ale deklaroval odbornému školství podporu, učňovské lavice by se prý mohly naplnit i díky strachu dětí ze státní maturity na středních školách.