STEM: Úsporná opatření vlády považuje za správná třetina lidí

Praha – Více než dvě třetiny Čechů si myslí, že bude v nejbližších letech nutné provést reformu v sociální, zdravotní a důchodové oblasti. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM, kterého se zúčastnilo 1 277 lidí. Současná úsporná opatření vlády premiéra Petra Nečase (ODS) považuje za správná necelá třetina lidí. Přibližně třetina dotázaných by taky souhlasila se zvýšením daní, aby bylo více prostředků na sociální opatření.

Úsporná opatření současné vlády považuje za správnou cestu k ozdravení státních financí 31 procent lidí, šest procent je o tom pevně přesvědčeno. Negativně se k reformám postavilo 69 procent dotázaných, 30 procent na otázku odpovědělo „určitě ne“. Oproti předchozím průzkumům agentury STEM se poměr lidí, kteří mají vládní reformy za správné, téměř nezměnil. 

Celkem 32 procent dotázaných by podpořilo zvýšení daní s cílem, aby bylo více prostředků vynaloženo na sociální opatření, podle agentury se třetinová podpora zvýšení daní u české veřejnosti objevuje už od 90. let minulého století.   

Potřebnost reforem a zejména současná opatření vlády se těší výraznější podpoře stoupenců pravicových stran, u názoru na zvýšení daní se názory stoupenců pravicových a levicových stran příliš nerozcházejí.